Haber

AK Parti il başkanı Kabaktepe ‘montaj’ dedi, İsrail’e ihracat TÜİK’in sitesinden çıktı

Türkiye’nin Gazze’de katliam yapan İsrail’le ticareti gündemdeki yerini koruyor.

TÜİK’in web sitesinde düzenli olarak yayınlanan Dış Ticaret İstatistikleri verilerine göre Türkiye İsrail’e 2024 yılında 9,5 milyar TL’nin üzerinde ihracat yaptı.

Sosyal medyada bu ticaretin bir bölümünün “Silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarı” ile “Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler” maddelerinden olması gündem oldu.

‘FOTOMONTAJ, BAKANLARIMIZ AÇIKLAMA YAPACAK’

Karar TV yayınına katılan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, “İsrail’le ticaret”in sorulması üzerine “Mesela bugün biri fotomontajlamış, TÜİK bir veri yayınlamış işte ‘israil’e barut satılmış’ falan” dedi.

Programın sunucusu Yıldıray Oğur’un “Montaj mı yani onlar” sorusuna Kabaktepe “Fotomontaj. İşte bakanlarımız açıklama yayacaklar. Böyle birşey yok” karşılığını verdi.

Oğur’un “TÜİK’in açıkladığı belge…” diye sorması üzerine Osman Nuri Kabaktepe şunları söyledi: “TÜİK’in açıkladığı öyle bir belge değil o yani. Birinin hazırladığı bir belge… İşte sosyal medya…”

TÜİK’İN SİTESİNDE YAYINDA

Ancak AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe’nin ‘fotomontaj’ dediği belge TÜİK’in sitesindeki “Dış Ticaret İstatistikleri” arasındaki “HS2(Fasıl) Sınıflamasına Göre Dış Ticaret (Fasıl-Ülke)” bölümünde yer almaya devam ediyor.

99 maddelik listenin 36. maddesi “Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler”, 93. maddesi ise “Silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarı” kalemlerinden oluşuyor.

TİCARET BAKANLIĞI: ÇAKMAK GAZI, BALIKÇILIK MALZEMESİ

Bir süre sonra Ticaret Bakanlığı “İsrail ile Silah Ticareti Yapıldığına Yönelik İddialara Dair Basın Açıklaması” başlığıyla bir açıklama yayınladı:

“Bazı internet sitelerinde, TÜİK’in resmi verilerine göre Ocak 2024 itibarıyla Türkiye’den İsrail’e “Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı” haberleri üzerine yapılan incelemede; ocak ayında 36.⁠ ⁠fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında ‘Jel yakıt ve çakmak gazı’, 93.⁠ ⁠fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında ‘yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)’ ihraç edildiği anlaşılmıştır.

Böylece, Gümrük Tarife Cetveli’nin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu