Teknoloji

Android 14 beta güncellemesini alacak ilk telefonlar belli oldu

ensonhaber.com

Android 13’ün resmi olarak yayınlanmasının ardından Google, şimdi de Android 14 çalışmalarına hız verdi.

Akıllı telefonlara pek çok yeni özellik getirmesi beklenen Android 14’ün ilk beta sürümü geçtiğimiz haftalarda yayınlandı.

Google dışında şirketler de Android 14 beta programlarını duyurmaya başladı. Nothing Phone (1), Android 14 beta 1 güncellemesini alan ilk telefonlardan biriydi. Daha önce Google Pixel modelleri söz konusu güncellemeyi almıştı.

Android 14’teki yenilikler

İşletim sistemi, renklerini cihazın temasına veya duvar kağıdına uyacak şekilde ayarlayan bir tasarım olan dokunma hareketlerine dayalı navigasyonla güncellendi.

Android 14 ayrıca, içerik paylaşmak için dokunduğunuzda açılan yeni bir sistem paylaşım sayfası sunar. Bu sayede geliştiriciler, uygulamaya özel paylaşım menüsünün üst kısmına özel hareketler ekleyebiliyor.

Android 14 beta sürümüne yapılan diğer güncellemelerin yanı sıra, form değiştirme efektleri ve uygulamalar için dil tercihlerini uygulama bazında otomatik olarak yapılandıran geliştirilmiş dil ayarları gibi yeni grafik özellikler de var.

Google I/O 2023 geliştiriciler konferansı 10 Mayıs’ta yapılacak. Etkinlikte Google’ın Android 14 özelliklerini detaylı bir şekilde tanıtması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu