Haber

Azerbaycan’da ilk ilaç fabrikasını kuracak

İSTANBUL (İGFA) –Kurulduğu günden bu yana karşılanmayan sağlık ihtiyaçlarına çözüm üreten GEN, yerli üretimin değerli bir modülü haline gelmiş ve yaptığı yatırımlar sayesinde küresel bir oyuncu olma yolunda stratejik başarılar elde etmiştir.

Bugüne kadar Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da faaliyet gösteren GEN, şube adına değerli bir anlaşmaya daha imza attı. GEN, uzun yıllardır faaliyet gösterdiği Azerbaycan’da güvenilirliğini kanıtlayarak Azerbaycan Devleti’ne ait Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ile anlaşma imzaladı.

AZERBAYCAN’IN İLK İLAÇ ÜRETİM TESİSİNİ KURMAK

GEN, AIC ve ilaç şirketi SIA Pharmaceutical LLC ile birlikte Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin kurulması için bir hissedarlık anlaşması imzaladı.

Bakü’de imzalanan hissedarlık sözleşmesi uyarınca, GEN’in %66, AIC’nin %29 ve SIA Pharmaceutical LLC’nin %5 hissedarı olduğu Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations Ltd. Taraflar, kurulması konusunda anlaşmaya vardı. Bu değerli anlaşma ile Azerbaycan’ın tahsis ettiği Pirallahi Sanayi Bölgesi içerisinde 52.000 m²’lik alanda ilaç üretim tesisi kurulacak. Böylece bugüne kadar tamamı ithalata dayalı olan 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarındaki ilk yerli üretim tesisi hayata geçirilmiş olacak. Bu büyük ölçekli üretim tesisinin Azerbaycan’ın ilaç alanında teknolojik gelişimine katkı sağlaması ve ülke için değerli bir istihdam alanı oluşturması beklenirken, gelecekte komşu ülkelere de ilaç ihracatının sağlanması planlanıyor.

36 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan fabrikanın ilk etabının 14.000 m² kapalı alana sahip olması planlanıyor. Ayrıca 2026 yılında tam kapasite ile faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın tablet, sinema tableti, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, poşet olmak üzere tek vardiyada 50 milyon kutu ilaç üretmesi bekleniyor. ve sıvı tipi.

Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde 43 bin metrekare üretim alanına sahip olan GEN, global ölçekte attığı bu dev adım sayesinde yurtdışındaki ikinci tesisini açacak. Yaptığı yatırımlar, teknolojik altyapısı ve deneyimli ekibiyle esnek ve cesur adımlar atmaya devam eden şirket, yatırımlarını güçlendirme sözünü tutmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu