İş

Babacan, Kadın Eylem Planını açıkladı

Babacan, parti genel merkezinde düzenlenen “Kadın Eylem Planı” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, parti olarak 19’uncu eylem planıyla kamuoyu önünde olduklarını söyledi.

Türkiye’nin analizini yapan, bütçesini ve takvimini detaylı olarak ortaya koyan ve bunları ‘eylem planları’ olarak tanımlayan ilk parti olduklarını belirten Babacan, DEVA Partisi’nden önce siyasette böyle detaylı çalışmaların bulunmadığına değindi.

Eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden iş hayatına, yargıdan sanata her alanda kadın odaklı analizler geliştirdiklerine dikkati çeken Babacan, “Çok net bir hedefimiz var: Erkek eşitliğini korumak. kadın ise lafta değil maddede yaşar. Her alanda ama her alanda kadın eşit ve güçlü olmalıdır. Elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimse gülümsemez”

Babacan, hukuksuzluk ve şiddetten kurtulmanın yolunun kadın emeği, ekonomik krizden kurtulmanın yolunun da kadın aklı olduğunu belirtti.

“Özgür ve güçlü bir Türkiye’nin yolu kadın-erkek, genç-yaşlı birlikte çalışmaktan geçer. İşte tam da bu yüzden kimseyi geride bırakmayacağız, bu yolu birlikte yürüyeceğiz. Kadın hakları üzerinden bocalayan siyaseti görüyorsunuz. Seçimi apaçık kaybedeceğini anlayanlar ‘Türkiye ‘Kadınları kadın üzerinden kutuplaştırırsam kazanır mıyım?’ Siyasi tarihimizde gördüğümüz saldırılar bunlar.Seçime 3-5 ay kala yapılan siyaset mühendisliği bunlar.Ama şimdi soruyorum başörtüsüyle ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?Onun için güçlenmeye hazırlanıyoruz. Kadınların siyasi ve ekonomik gücü ve başaracağız.”

“İstanbul Sözleşmesi’ne döneceğiz”

Seçimden sonra iktidara geldiklerinde hemen İstanbul Sözleşmesi’ne döneceklerini kaydeden Babacan, anaokulundan mezuniyetine kadar her alanda kız çocuklarının yanında olacaklarını söyledi.

Kadınların hem çalışma hem de ücret koşullarını iyileştireceklerini ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

“Eşit işe eşit fiyat anlayışına göre tedbirler alacağız. Kadınların işyerinde maruz kaldıkları mobbingin önüne geçmek için de önemli düzenlemeler yapacağız. İşletmeleri kendi çalışanlarına kreş açmaları için teşvik edeceğiz. kreş açmayan veya açık kreşlerle sözleşme yapmayan işyerlerine yaptırımlar.Kadınların sosyal devlet dışında hiçbir hakkı yok.Bizim hiç kimseye, hiçbir kuruma, hiçbir gruba ihtiyacımız olmayacak. İhtiyaç sahibi ailelere ‘asgari gelir desteği’ sağlayacağız. İhtiyacı olan hanelerde yeni doğan bebeklere mama, süt ve bez desteği sağlayacağız. Türkiye keyifli kadınların ülkesi olacak.”

Babacan’ın konuşmasının ardından DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen eylem planının detayları hakkında bilgi verdi.

“Şu anda Türkiye’de hükümetin tek alternatifi bu altılı masa”

Tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında dünkü görüşmenin sorusuna şu yanıtı verdi:

“Oldukça doğal olan cumhurbaşkanları toplantılarının her zaman bir sorun kaynağı, sorun analizi olarak konumlandırılması ve liderlerin her toplantısına farklı anlamlar yüklenmesi gerçeğini doğru bulmuyorum. 6 parti daha var. , görüş ayrılıkları olacağı âdettir ama bazen başkanlar bazen de komisyonlar oturup bu görüş farklılıklarını konuşarak çözerler.’Altı masa çatladı, dağılacak’, itibar etmeyin. Bu tür sözler, çünkü şu anda Türkiye’de iktidarın tek alternatifi bu altılı masadır. Gelin hep birlikte bu seçimlere aday ve ortak politika seti ile hazırlanalım.”

Anayasa değişikliği teklifine ilişkin soruyu yanıtlayan Ali Babacan, teklifte bazı hatalar gördüklerini belirterek, “Temel haklar referandum konusu yapılmamalı” dedi. ifadesini kullandı.

“Seçimi kazanmanın yolu işbirliğinden geçer”

Çocuk istismarıyla ilgili bir soru üzerine Babacan, “Bu çocuk istismarıyla ilgili çalışmalar çok değerli ama çocuk istismarını sadece bariz yapılarla özdeşleştirmeyi doğru bulmuyorum. Doğru kullanması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

6’lı masada cumhurbaşkanı adayı belirleme çalışmalarının sorulması üzerine Babacan, “Bunu kendi içimizde başlattık. Şimdi 6’lı masada başlamadı. DEVA Partisi içinde bir istişare süreci başlattık. Yürütüyoruz” dedi. çok sistemli bir şekilde. Masada çatlak yok, böyle bir şey beklemiyorum. Altı” “Masa boşa kurulmadı, seçimi kazanmanın yolu işbirliğinden geçiyor. Seçimi kazanmak sonra sistemi değiştirmek. Bunun yolu iş birliğidir, Türkiye kazansın istiyoruz. 6 partinin her biri harekete geçsin ki Türkiye kazansın.”

Babacan, bir soru üzerine “Birden fazla aday, ortak aday belirleyememek demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu