Haber

Beyaz Saray: Çin’in ABD’yi izlemek için Küba’da üs kuracağı iddiası doğru değil

YENİ Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Bağlantılar Koordinatörü John Kirby, Çin’in ABD’yi izlemek için Küba’da üs kuracağı haberiyle ilgili olarak, “Bu doğru değil.” söz konusu.

Kirby, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı.

Çin’in ABD’ye bağlı casusluk faaliyetlerinde bulunmak üzere Küba’da üs kurulması konusunda Havana yönetimiyle prensipte anlaştığı haberini Amerikan basınında gördüklerini söyleyen Kirby, “Bunda kusur yok” dedi. terimini kullandı.

Kirby, Çin’in ABD’nin bulunduğu bölgedeki nüfuz faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve bu kapsamda olası tehditleri azaltacak adımları atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Öte yandan Çin ile bağlantı kanallarını açık tutmak istediklerini kaydeden Kirby, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pekin ziyaretini gerçekleştirmesini umduklarını ve bunun olmasını istediklerini söyledi.

Ukrayna’daki durum

Son dönemde Ukrayna’da çatışmaların arttığına dikkat çeken Kirby, Ukraynalıların yapmayı planladıkları operasyonlar hakkında yorum yapmalarının doğru olacağını kaydetti.

Çatışmaların önümüzdeki haftalarda daha da şiddetlenebileceğini kaydeden Kirby, ABD ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya gerekli takviyeleri yapmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Kirby, Ukrayna’daki savaş konusunda iki taraf arasında müzakere etmeye hazır olmadığını belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in diplomasi yürütme yönünde herhangi bir eğilim göstermediğine dikkat çekti.

Bu nedenle Kirby, Ukraynalıların savaş alanında daha “agresif” olmaya karar verdikçe, başarılı olmalarına yardımcı olmak için takviye vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Kirby, Ukraynalılarla Kahovka Barajı’nın çökmesi konusunda görüşmeye devam ettiklerini ve konu hakkında kesin bir şey söyleyecek durumda olmadıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu