Haber

Biden Ortadoğu’da “iki devletli çözüm”e vurgu yaptı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonu devam ederken Gazze’nin geleceği de tartışılıyor. ABD Başkanı Joe Biden İsrail’e desteğini yinelerken, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın sona ermesinin ardından Filistin bölgelerinin Filistin Özerk Yönetimi’ne bırakılması gerektiğini belirtti. Washington PostBiden gazeteye yazdığı yazıda, “Hepimiz barış için çabaladığımız ve iki devletli çözüm için çalıştığımız için, Gazze Şeridi ve Batı Şeria tek bir yönetim yapısı altında, nihayetinde yeniden canlandırılan Filistin Özerk Yönetimi altında olmalıdır.”

İki devletli çözüme vurgu yapan Biden, “İki devletli çözüm, hem İsrail’in hem de Filistin halkının uzun vadeli güvenliğini sağlamanın tek yoludur. Bu uzak bir gelecek gibi görünse de bu kriz bunu daha da gerekli hale getirdi.” her zamankinden.”

Filistin halkının kendi devletini ve radikal İslamcı Hamas’tan bağımsız bir geleceği hak ettiğini vurgulayan Biden, “Gazze Şeridi’nden gelen görüntüler ve aralarında çocukların da bulunduğu binlerce sivilin ölümü yüreğimi parçalıyor.”

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında 5 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 12 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti. ve Avrupa Birliği.


İsrail Gazze Şeridi’ne hava saldırılarını sürdürüyor Fotoğraf: Ariel Schalit/AP/picture Alliance

“Filistinliler Gazze’den çıkarılmamalı”

Artık hedefin sadece bugünkü savaşı bitirmek olmaması gerektiğini belirten Biden, “Amaç savaşı sonsuza dek bitirmek, şiddet döngüsünü kırmak, Gazze’de ve tüm Ortadoğu’da daha güçlü bir şeyi inşa etmek olmalı ki tarih yazsın. kendini sürekli tekrarlamıyor.”

Gazze’nin hiçbir zaman terör platformu olmaması gerektiğini belirten ABD Başkanı, makalesinde şu ifadelere de yer verdi: “Filistinliler Gazze’den zorla çıkarılmamalı, Gazze yeniden işgal edilmemeli, kuşatılmamalı, abluka altına alınmamalı ve toprak daraltılmamalıdır.”

Batı Şeria’da şiddete karşı uyarı

Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddetin durması gerektiğini belirten Biden, “Yahudi yerleşimci” ifadesini kullanmadı. “İsrailli liderlere, Batı Şeria’da aşırılıkçı bireylerin Filistinlilere uyguladığı şiddetin durdurulması ve bu şiddeti uygulayanların hesap vermesi gerektiği konusunda ısrar ettim. ABD, vize yasağı da dahil olmak üzere gerekli adımları atmaya hazırlanıyor. Batı Şeria’da sivillere saldıran aşırılıkçılar” dedi.


İsrail’in hedef aldığı Şifa Hastanesi’nden hastaları taşıyan otobüs bölgedeki başka bir hastaneye tahliye edildi. Fotoğraf: Abed Zagout/Anadolu/picture Alliance

Uluslararası toplum tarafından tanınan ve barış müzakerelerinde muhatap olarak görülen Filistin Özerk Yönetimi, 1967 yılındaki savaş sonrasında İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria’da faaliyet gösteriyor. Filistin Özerk Yönetimi’nin verilerine göre, Hamas’ın İsrail’e saldırdığı 7 Ekim’den bu yana Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’da Filistinli sivillere yönelik saldırılarında ve İsrail ordusunun operasyonlarında 380 Filistinli hayatını kaybetti.

Netanyahu’dan Biden’a yanıt

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Biden’ın Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlanması yönündeki önerisine karşı çıktı. Netanyahu, “Filistin Özerk Yönetimi’nin mevcut haliyle Gazze’de sorumluluk alabileceğini düşünmüyorum.” Netanyahu daha önceki açıklamalarında İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki askeri yetkileri bir süreliğine devralabileceğini belirtmişti.

AFP, dpa, rtr/JD, BU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu