Ekonomi

BIST 100 Endeksi Yatay Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne 6.606,21 puanda yatay seyirle başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 1,17 puan artarak yüzde 0,02 fiyatla 6.606,21 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,46 azalırken, holding endeksi yüzde 0,79 arttı. Orta segment endekslerinde en çok kazandıran holding, en çok kaybeden bankacılık oldu.

Dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,35 kayıpla 6.605,04 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi küresel borsalarda karışık bir seyir izlediğini belirterek, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin bu kararın ardından verileceğini söylediler. toplantı yatırımcıların ilgi odağı haline getirildi.

Analistler, para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağının kesin olduğunu belirterek, Banka’nın önümüzdeki döneme ilişkin net bir mesaj vermesinin politika alanını daraltmasının olası olmadığını belirtti.

Öte yandan Koç Holding dün, Yapı ve Kredi Bankası’ndaki 575 milyon TL nominal değere sahip hisselerinin hızlandırılmış defter tutma tekniği ile borsa dışında kurumsal yatırımcılara satışını gerçekleştirdi. Buna göre 575 milyon adet hisse dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 12 indirimle 11,75 liradan satılarak toplamda 6 milyar 756 milyon 250 bin lira gelir elde edildi.

Analistler, söz konusu satışın “yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin arttığı” şeklinde yorumlanabileceğini vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu belirterek, ABD’de Fed’in faiz kararı, Powell’ın açıklamalarının yanı sıra yurt dışında inşaat izinleri ve yeni konut satış verilerinin takip edileceğini belirtti. ve 6.400 puanın dayanak noktasında olduğunu kaydetti.

haber-didim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu