Haber

Bodrum’da Deniz Dibi Temizliği: 200 Kilogram Atık Toplandı

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinin Kumbahçe sahilinde gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde toplam 200 kilogram atık toplandı. Farkındalık yaratmak amacıyla atıkların sergilendiği fotoğraf sergisine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Bodrum Belediyesi’nin ‘Denize En İyi Mavi Yakışır’ sloganıyla başlattığı ‘Deniz Dibi Temizleme Etkinliği’nin 11’inci ve sonuncusu Kumbahçe’de devam etti. Belediye ekipleri etkinlikte denizden 200 kilo atık çıkardı. Toplanan atık malzemeler, ekipler tarafından ayrıştırıldıktan sonra Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne taşındı. Öte yandan daha önce toplanan atıkların fotoğrafları da Bodrum Belediyesi önünde sergilendi. Standa çok sayıda öğrenci katıldı. Öğrenciler, toplanan atıklar ve deniz kirliliği hakkında görevlilerden bilgi aldı. Toplamda 2 bin 500 kilogram atık toplandığını belirten Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, “9 yıldır sürdürdüğümüz denizlerimizin mavisine yakışan projemizde son gündeyiz. Deniz yoğunluğunun fazla olduğu 11 mahallede deniz dibi. Öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak amacıyla bugün deniz dibinden toplam 2 bin 500 kilogram atık çıkarıldı.” “Mavi bir deniz yaratmak için bir sergi oluşturduk. Mavinin denizlerimize yakışması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

BU YIL 11 KOYDA DENİZ ZEMİNİ TEMİZLİĞİ YAPILDI

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, “Bu yıl 11 koyda deniz dibi temizliği gerçekleştirdik. Amacımız yeni nesil ve bölge halkında farkındalık oluşturmak ve deniz dibinden çıkan atıkları burada stant olarak sunarak, Önümüzdeki dönemde bu vahşi kirliliğin tekrar önlenmesini amaçlıyoruz. Biz halk olarak bu vahşi kirliliğin önlenmesini hedefliyoruz.” “Kumsallarda sigara izmaritlerinin atılabileceği alanların yanı sıra 250 metre aralıklarla izmarit atılabilecekleri alanlar oluşturduk. Sigara izmaritleri temizlenmesi zor ve çevreye en büyük zararı veren atıklardan biridir. Yok olması 80 ila 100 yıl sürüyor. Vatandaşlarımızın bu konuda özel hassasiyet göstermesi önemli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu