Haber

Çocuklarda bilgisayar oyunu bağımlılığı kalp krizini tetikliyor

AVUSTRALYA’da yapılan bir araştırma, yüksek adrenalin yapan video oyunlarının çocuklarda kalıtsal kalp hastalıklarını tetiklediğini ortaya koydu. Girişimsel Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, çocukların son 10 yıldır artan bir soluklanma ile video oyunları oynadığını belirterek, “Aksiyonlu ve heyecanlı oyunlar sırasında kalıtsal ritim bozukluğu veya çocuğa yatkınlık oluşturan kalp hastalığı varsa , oluyor. Ritim bozukluğu tespit edilirse çocukları bu ortamlardan korumak mümkün. Mümkün olduğu kadar uzak tutmamız gerekiyor” dedi.

Avustralya’nın Sidney kentindeki Heart Center for Children’da yapılan bir araştırma, aksiyon ve heyecanlı oyunlar sırasında açığa çıkan yüksek adrenalinin çocuklarda ölümcül hastalıklara yol açabileceğini gösterdi. Bu tetikleme sonucunda çocuklarda bilinç kaybı, kalp durması, ani ritim bozuklukları oluşabileceği belirtildi. Ali Metin Esen, bu tür oyunların ani kalp sorunlarına yol açtığına dair bilimsel bir bilgi olduğunu belirtti.

“Oyun Esnasında Düşen Çocuklarda Görülen Kalıtsal Ritim Bozuklukları”

prof. Ali Metin Esen, çocukların video oyunlarına olan ilgisinin son 10 yılda arttığını belirterek, “Avustralyalı bilim adamları tarafından Ekim 2022’de yapılan bir klinik araştırma, video oyunları sırasında ani ritim bozuklukları, bayılma atakları ve ani kalp krizlerinin ortaya çıkabileceğini gösterdi. Bilinen bir kalp hastalığı olmayan çocuklarda görüldü.Oyun sırasında kötüleşme ve bayılma gibi belirtilerden bahsedildiğinde, çocukların değerli bir kısmının teşhis edilmemiş kalıtsal ritim bozukluklarına sahip olduğu görüldü. bayılmalara, ritim bozukluklarına, ani kalp ölümlerine neden olması da burada sözün konusudur” dedi.

“RİTİM BOZUKLUĞU TESPİT EDERSE ÇOCUKLARI BU OYUNLARDAN UZAK TUTMALIYIZ” Prof. , Baygınlık hissediyorum’ deyip kalplerine baktırmalılar.” Özellikle bu çocuklarda kalp hastalığı varsa daha tehlikeli bir durum. Bu sorunlar adrenalinin doruğa çıktığı heyecanlı karşılaşmalarda ve oyunlarda ortaya çıkar. Eğer bir ritim bozukluğu tespit edilirse çocukları mümkün olduğunca bu ortamlardan uzak tutmak gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu