Ekonomi

Çorum’un Sungurlu ilçesinde 10 dilim kavun hasadı başladı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde hasadı yapılmaya başlanan meşhur ’10 dilim kavun’ tezgahlarda yerini almaya başladı.

Sungurlu ilçesine bağlı 106 köyün yaklaşık 80’inde dikilen 10 dilim kavunun hasadı başladı. Hasadın erken başlayıp erken bittiğini söyleyen üreticiler, bu sürecin 3 aylık bir süreçte gerçekleştiğini belirtti. Kavşut köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Kuşbudu, bu yıl 150 dönüm araziye 10 dilim kavun diktiğini, şimdiye kadar 8 ton kavun yetiştirildiğini, bir kısmının olgunlaşmasını beklediğini söyledi. Hasadını yaptığı 10 dilim kavunu kamyonetle ilçe merkezinde kilosu 15 TL’ye sattığını belirten Kuşbudu, bu tür kavunları aroması ve verimi iyi olduğu için diktiğini söyledi.

‘Kavunun fiyatı ilk çıktığında 15 TL’

İlk kavun hasadı çıkıp tezgahlarda yerini alırken kavunun fiyatının 15 TL olduğunu vurgulayan Kuşbudu, kavunun bol olduğu dönem sonunda bu fiyatların düşeceğini söyledi. Kavun yetiştiriciliğinin ve işçiliğinin çok zor olduğuna dikkat çeken Kuşbudu, “En büyük sıkıntımız domuz. 15 domuz 100 dönümlük tarlaya girince bir gecede bitirebiliyor. Sabaha kadar domuzları nöbet tutmak zorundayız.” dedi.

10 dilim kavunun 3-4 kilonun ortasında olduğuna dikkati çeken Kuşbudu, “Tüketiciler genel olarak bu dönemde hem görüntü hem de lezzet açısından 10 dilim kavunu tercih ediyor.” terimleri kullandı. – ÇORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu