Haber

Depremden etkilenen 10 ili kapsayan 3 aylık Olağanüstü Hal kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat günü saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tahribat, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremle kat kat arttı.

KARAR RESMİ GAZETEDE

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Kahramanmaraş’ı da yerle bir eden depremin ardından ülke genelinde 7 günlük milli yas ilan edildi, 3 gündür olağanüstü hal ilan edildi. -ay son tarih. Karar Resmi Gazete’de de yayımlandı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa’nın 119. maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye illerinde ve Şanlıurfa, 02.08.2023 Çarşamba günü saat 01.00’den itibaren üç ay süreyle olağanüstü hal ilanına ilişkin 8/2/2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı 61. Genel Kurul’da onaylandı. 9/2/2023 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu.

OHAL İLE 10 İLDE NELER DEĞİŞECEK?

  • Afet bölgelerinde yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek veya orijinal olarak onarılacak yapıların teknik şartları hazırlanacak ve yönetmelikle belirlenebilecek.
  • Bedeli sonradan ödenmek kaydıyla her türlü araç ve iş makinesi kullanılabilir.
  • Valiler ve kaymakamlar herhangi bir kayıt olmaksızın acil alım ve kiralama yapabilecek.
  • Devlete ait taşınmazların yeterli olmaması halinde tüzel kişilere ait bina ve yerler süresiz olarak kullanılabilir.
  • Afet bölgelerinde ordu, jandarma, vali ve kaymakamların talepleri yerine getirilecek.
  • Afet bölgesi ilan edilen yerlerde haber ve ulaşım araçları ücretsiz olacak.
  • Hastanelere sevk edilmek üzere hava ve deniz araçlarına el konulabilir.
  • Zarar gören yerlerin yeniden inşası, kamulaştırma ve başka yerlere naklinin gerekli olduğu hallerde iskan yardımı da bu kapsama girecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu