Haber

Depremin yol açtığı tahribat Çin uyduları tarafından görüntülendi.

Türkiye 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle sarsılırken, Çin’in gönderdiği uydulardan gelen görüntüler durumun boyutunu gözler önüne seriyor.

UYDUDAN ELDE EDİLEN GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

Çin merkezli medya kuruluşu China Space News, bu uydulardan elde ettiği görüntüleri paylaşarak, Çin’in Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarını daha iyi analiz edebilmek için uydu gönderdiğini duyurdu.

İKİ UYDUDAN ALINAN VERİLER

Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları için sentetik görüntüleme radar sistemini kullanan Çinli bilim insanları, L-SAR 01A ve L-SAR 01B isimli iki uydudan veri aldıklarını açıkladı. Bilim adamları ayrıca bu uyduların genellikle ağaçlandırma, haritalama ve doğal afetlerin önlenmesi amacıyla kullanıldığını belirtti.

TÜRK YETKİLİLERLE PAYLAŞILDI

Mikrodalga görüntüleme radar sistemine sahip olan bu cihazların, yüzeyin yüksek çözünürlüklü mikrodalga görüntülerini alabildiği de belirtildi. 10 Şubat’ta onlarca yüksek çözünürlüklü görüntünün çekildiği ve bu bilgilerin Türk makamlarının yanı sıra bölgedeki Çinli arama kurtarma ekipleriyle paylaşıldığı bildirildi. Bunun da arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olduğu belirtildi.

YARDIM ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çin medyasında yer alan haberlerde, Çin’deki birçok akademik kurumun verileri analiz ederek yardım çalışmalarına katkı sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu