Haber

Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlandı

Çeşme Belediyesi, Dokuz Eylül Rotary Kulübü işbirliğinde, Çeşme Rotary Kulübü’nün de iştiraki ile 14-21 Kasım Dünya Balıkçılık Haftasını denizler için farkındalık yaratmak gayesiyle bir dizi aktiflikle kutladı.

Çeşme Belediyesi mesken sahipliğinde Dokuz Eylül Rotary Kulübü, bu yıl Dünya Su Eserleri Yetiştiricileri ve Balıkçılar Forumu’nun 1997’de Yeni Delhi’de aldığı bir kararla her yıl 21 Kasım’da kutlanan Dünya Balıkçılık Günü’nü, Çeşme’de düzenlenen bir dizi aktiflik ile kutlandı. “Temiz Su ve Sürdürülebilir Dünya” odak noktası çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerde denizleri müdafaa, şuurlu avlanma ve su eserlerinin işlenmesi mevzularına dikkat çekildi.

Aya Haralambos Kilisesi’nde Akdeniz Müdafaa Derneği ve WWF’in “Akdeniz’in Karşı Karşıya Olduğu Tehditler” ve «Kadın Balıkçılar» – Fotoğraf Standının yanı sıra derneklerin kısa sinema gösterimleri yapıldı. Ünlü şef ve araştırmacı yemek müellifi Yunus Emre Akkor Slow Food İzmir kurucusu A. Nedim Atilla moderatörlüğünde “Osmanlı’dan günümüze su ürünlerinin işlenmesi» konulu sohbet toplantısını gerçekleştirildi.

Akdeniz Koruma Derneği önderliğinde Akdeniz Koruma Derneği İletişim Sorumlusu İlkay Kavak “Akdeniz Koruma Derneği Neler Yapıyor?, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği kurucu başkanı Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu “Sürdürülebilir Balıkçılık ve Yeni Balık Türleri”, Akdeniz Muhafaza Derneği İdare Asistanı Gizem Akdoğan “Ekosistem Restorasyonu Programı Kapsamında İstilacı Denizel Türlerin Yönetimi” ve Amerikan Hastanesi Acil Tıp Servisi, SUFOD Uzm. Dr. Tolga Taymaz “İstilacı ve Zararlı Deniz Canlılarının Oluşturduğu Sağlık Sorunları ve Müdahale Yöntemleri” üzerine sunumlarını gerçekleştirildi. 20 Kasım Pazar günü S.S. Ildırı Deniz Yolu Taşıma Kooperatifi teknelerinin mesken sahipliğinde Dünya Balıkçılık Günü Ödüllü Balık Avı Müsabakası yapıldı. Shimano ve Çağlarav sponsorluğunda gerçekleşen balık avı çeşidinde, takımların avladıkları balıklar heyet tarafından değerlendirildi, en çok, en çeşitli ve en büyük balığı tutan gruplara ödül verildi.

“Üreterek zenginleşeceğiz, paylaşarak büyüyeceğiz”

Böyle bir tertibe mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduğunu belirten Çeşme Belediye Lideri M. Ekrem Oran, “İklim krizinin tesirleri, deniz kirliliği, bilinçsiz avlanmanın deniz ekosisteminde yarattığı hasarlar sonucunda denizlerimiz alarm veriyor. Balıkçılarımızın, tüketicilerimizin bu mevzuya çok hassas yaklaşmaları gerekiyor. Mevsiminde avlanmak, hakikat derinlikte avlanmak, balıkların üreme süreçlerine hürmet ile yaklaşmak çok kıymetli. Binlerce yıldır bir çok medeniyete mesken sahipliği yapmış, büyük oranda geçimini denizlerden sağlayan Ildırımızda gerçekleştirdiğimiz ‘Balığa Gel’ etkinliğimizi bu mevzuda toplumsal hassaslığı artırmak üzerine kuruyoruz. Ildır’da, Şifne’de, Dalyan’da, Çiftlik’te, Çeşmemizin dört bir köşesinde balıkçılarımıza takviye olacak, denizle kucaklaşacağız. Üreterek zenginleşeceğiz, paylaşarak büyüyeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu