Haber

Emlak Konut Asansör Fabrikası Konya’da açıldı

Konya’da kurulan Emlak Konut Asansör (EKA) Fabrikasının açılışını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı. Türkiye’nin artık boyun eğen, taşeron olarak gölgede kalan, küresel pazarda el ele giden bir ülke olmadığını kaydeden Bakan Murat Kurum, “İç ve dış pazarda dünya pazarında gücü olan bir ülke. milli kaynaklara sahip, marka şehirleriyle yeni bir çağ açıyor.” .

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya’ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Büyükkayacık Mahallesi Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Emlak Konut Asansör Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Murat Kurum, yerli ve milli Emlak Konut Asansör Fabrikası’nın açılışını büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “TOKİ iştiraki olan Emlak Konut’umuz her zaman en önemlilerinden biri olmuştur. Göreve geldiğimizden bu yana ürün politikamızın yardımcıları.Bugün Türkiye’ye Hamdolsun Yüzyılımızın refahı için canla başla çalışan Emlak Konut’umuzun faaliyet alanlarına bir yenisini daha ekliyoruz.Türkiye’nin ilk yerli ve milli ürünlerini sunuyoruz. Konya’da bulunan Emlak Konut Asansör Fabrikası (EKA) asansör fabrikası ülkemizin ve milletimizin hizmetine hizmetinize sunulmuştur.Yaşam kalitemizi yükselten ve bir yapıya değer katan teknolojik bir çalışmadır.Bugün Planlı Alanlarımızda İmar Yönetmeliği 4 katı geçen binalara asansör yapılması zorunludur.Bu anlamda ülkemizdeki binaların %85’inden fazlasının asansöre ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.Bu sebeplerden dolayı Türk asansör sektörü ha stratejik bir öneme sahiptir. Dönüşüm projelerimiz ve toplu konut hamlelerimizin yanı sıra sektörde önemli gelişmeler olduğunu da göz ardı etmemeliyiz. Bu nedenle Türk asansör sektörü inşaat sektörü ile birlikte düşünülmelidir. Yine Asansör Sanayicileri Derneği’nin verdiği bilgilere göre ülke genelinde yılda 40 bin civarında asansör kuruluyor. Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Türk asansör sektörü ülke sanayisi ve ekonomisi açısından değerli bir faaliyet alanıdır ve Konyamız bu alanda da lider olacaktır. Bugün açılışını yaptığımız asansör fabrikamız 70.000 metrekare inşaat alanına ve 15 bin metrekare kapalı alana sahip. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte inşa ettiğimiz Ar-Ge Merkezimize ek olarak fabrikamızda 42 metre yüksekliğinde test kulesi bulunmaktadır. Fabrikamız tamamen sıfır atık uyumlu, çevre ve iklim dostudur. Aynı zamanda kendi enerjisini de üretir. Yani ‘çevre dostu fabrikaların’ Türkiye’deki en hoş örneği. İnşallah fabrikamız; Önümüzdeki birkaç yılda şu anda yüzde 75 olan yerli ve milli oranını 2 yılda yüzde 100’e çıkaracak, 5 milyar dolarlık ihracata ulaşacak; Dünyanın başkanı 7 asansör firmasının arasına girecek ve aralarında kıyasıya bir rekabetle adını birinciliğe altın harflerle yazdıracaktır. İlk yıl 155 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikamız, üretimin yanı sıra montaj ve bakım hizmetleriyle de bu sayıyı her geçen gün artıracaktır. İlk hedefimiz 2024 yılı sonuna kadar 5 bin vatandaşımıza ve en az 15 bin vatandaşımıza ve Konyalı kardeşimize istihdam sağlamak. Fabrikamızda çalışanların yüzde 20’si gençlerimizden oluşacak. İnşallah bu fabrikada özellikle Konyalı gençlerimiz ekonomimize katma değer yaratacak ve ülkemizin geleceğine yön verecektir.”

“Türkiye artık boyun eğen bir ülke değil”

Türkiye’nin artık boyun eğen, taşeron olarak gölgede kalan, küresel pazarda el ele giden bir ülke olmadığını kaydeden Bakan Kurum, “İç ve dış pazarda dünya pazarında gücü olan bir ülke. milli kaynaklara sahip, marka şehirleriyle yeni bir çağ açıyor. Öyle gururlu bir ülke ki. İmaj veren bir imaja katkı sağlamadığı için karşı çıkan asalak zihniyetler var. “Ne çabuk, varken” diyenler var. afetlerde vakit kaybetmeden evlerimizi yapıyoruz. Yeşilin düşmanı çevreciler ve maskeli doğa tutkunları var. Bunu her yaptığımızda Türkiye’nin çıkarlarını gözeten çağ dışı bir zihniyet var. Bizler işlerimizi siyaset üstü görüp bu milletin ve bu milletin evlatlarının geleceğine yatırım yaparken, makamını siyasi bir mertebe olarak görerek servet kavgasına düşenler var. Bu millet için ne yaptın diye soruyorlar kendilerine. Sorsak dilleri tutuluyor. Bu zihniyeti gördüğünüze inanıyoruz. Milletimiz, Konyalı kardeşlerimiz, çalışmalara karşı çıkan ve fidan yerine nifak tohumları ekenlere 14 Mayıs 2023’te güçlü bir irade ile cevap verecek, Cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakına bir kez daha destek olacaktır. Rekor oylarla” dedi.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, inşaat sektörüyle birlikte asansör sektörünün de ivme kazandığını belirterek, “3 binden fazla firmanın faaliyet gösterdiği, 32 bin çalışanıyla dairenin yıllık cirosu şu anda 3 milyar dolar civarında.Departman ihracatta da başarılı bir grafik sergiliyor.230 milyon dolarlık asansör ve asansör aksamı ihracatı gerçekleştirdik.2020 yılında bu rakam 250 milyon dolara çıktı. Bir önceki yıla göre yüzde 20 artış.Ülkemizde şu anda 800 bin civarında aktif asansör var.Türkiye de bu anlamda pazar olma açısından kıymetli pazarlardan biri.Türk oyuncuların da sektördeki varlığını önemsiyoruz. böyle değerli bir pazar.Bu anlamda Türkiye’de asansör sektörünü zaten destekliyorduk.Asansör br’nin büyüme potansiyelini değerlendirin. Yurt içi ve yurt dışında bundan sonraki adımları ilgili bakanlıklarımızla birlikte atmaya başladık” dedi.

İstihdam ve ihracat artacak

Bakan Varank, şöyle devam etti: “Dünyada şu anda asansör üretiminde 4 büyük firma var ve baktığınız zaman bu 4 firma dünya pazarının birçoğuna hakim. Türkiye’de durum biraz farklı. Yerli üreticiler çok değerli bir kazanım elde etti. başarı özellikle iç piyasada.Paylar üzülmüyor.Bu firmalardan biri de Emlak Konut Asansör.Şu anda 17 bin metrekaresi kapalı 70.000 metrekare alanda faaliyet gösteren Emlak Konut Asansör yüksek ciroya sahip. %75 yerlilik oranı Dijital üretim ile Endüstri 4.0 uyumlu Çatısında Konsey Güneş panelleri ile elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılamaktadır.5 bin kişi ve yangın asansörü üreten bir tesisten bahsediyoruz, Yılda 500 yürüyen merdiven ve yürüyen bant 6,2 milyon olan cirosunu 2023 yılında 42 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. İstihdamı her geçen gün artıyor. 47 kişi ile d, şu anda istihdam edilen 147 kişiye ulaştı. Yıl sonu hedefi ise bu istihdamı 300’ün üzerine çıkarmak. İhracat anlamında da inşallah bu yıl sonunu 20 milyon dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyorlar. Böylesine keyifli bir tesisin aslında bu ihracat rakamını yakalayabileceğine inanıyorum.”

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fabrikanın resmi açılışı yapıldı. – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu