Haber

Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine ‘sürtük’ sözü suç sayılmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da partisinin TBMM Küme toplantısında yaptığı konuşmasında Seyahat aksiyonlarına katılanlar için ‘Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar çürük, bunlar sürtük’ sözlerini kullandı.

Bartın’da Seyahat aksiyonlarına katılan Ziraat Mühendisi Ayşe Sevtap Uzun, arkadaşları Berrin Küçüktabak, Funda Fener ve Yonca Alemdar ile birlikte savcılığa başka ayrı kabahat duyurusunda bulundu. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, dört bayan tarafından yapılan kabahat duyurusu hakkında ‘soruşturmaya yer olmadığı’ kararı verdi.

Sözcü’den Hürmet Öztürk’ün haberine göre; ayrı ayrı suç duyurusunda bulunan kadınlardan Ayşe Sevtap Uzun “Önce dilekçemi almak istemediler. Ne yapacaklarını bilemediler. Savcı, kendilerine daha sonra haber vereceğini söylemiş. Haber çıkmayınca yeniden gidip durumu hatırlattım. Bu gidişimde suç duyuruma numara verdiler ve kayda aldılar. Sonucu da merakla beklemeye başladım” dedi.

Cumhuriyet Savcılığı 3 Haziran’da verilen dört bayanın hata duyurusuyla ilgili dilekçe için şu kararı verdi:

“Her ne kadar ihbar edenler Ayşe Sevtap Uzun, Berrin Küçüktabak. Funda Fener ve Yonca Alemdar’ın Cumhuriyet Başsavcılığımıza sundukları dilekçelerinde ihbar edilen hakkında hakaret iddiası üzerine dosyanın ihbara kaydının yapılmış olduğu görülse de, yasada ‘ihbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmaması halinde bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması, ihbar veya şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir’ kararı yer almaktadır. Hakaret hatasının oluşabilmesi için bir kimseye yönelik olarak aksiyonun yapılmış olması gerekir. Açıklanan nedenlerle ihbar edilen hakkında kamu ismine soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’daki küme toplantısında Seyahat Parkı hareketlerine katılanlar için, “Düşünün Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar böyle. Bunlar çürük, bunlar sürtük” sözlerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden bayan dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler hata duyurusunda bulunmuşlardı. Kimi yerlerde şikayet dilekçeleri sürece konmamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu