Ekonomi

Fransa 2024 bütçe açığı hedefini tutturmakta zorlanıyor, denetim daha fazla kesinti yapılması gerektiği konusunda uyarıyor

Fransız hükümeti, kamu sektörü bütçe açığını 2024 yılında ekonomik çıktının %4.4’üne düşürme çabalarında potansiyel bir eksiklikle karşı karşıya. Ülkenin kamu denetim kurumu Cour des Comptes Salı günü yaptığı açıklamada, ek bütçe kesintileri olmaksızın açığın azaltılması hedefine ulaşılamayabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Bu durum, geçtiğimiz ay beklenenden daha düşük büyüme nedeniyle 10 milyar Avroluk ekstra kesinti yapılacağının açıklanmasının ardından geldi.

Sayıştay’ın yıllık raporunda, yeni açıklanan kesintilerle bile hedefe ulaşılamayabileceği vurgulanırken, “gelir artışına ilişkin tahminlerin hala çok olumlu olduğu” belirtildi. Hükümete yeni bir tasarruf turu hazırlamasını tavsiye etti.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire geçen hafta yaptığı açıklamada 2023 yılı için nihai rakamların, hükümetin GSYH’nin %4,9’u olan hedefinin önemli ölçüde üzerinde bir bütçe açığı göstereceğini kabul etti. Bu durum vergi gelirlerinin beklentilerin altında kalmasına bağlanıyor.

Özellikle 2024 yılı için ekonomik büyüme tahmininin bir önceki %1.4’ten %1’e düşürülmesinin ardından hükümetin vergi geliri tahminleri mercek altına alınmış durumda. Bütçe kesintilerinde 10 milyar Euro’luk erken uygulamaya geçilmesine rağmen, protestocu çiftçilere sağlanan mali destek ve Ukrayna’ya yapılan ek yardımlarla bu kesintilerin etkisi hafifletildi.

Le Maire, 2024 bütçesinin güncellenmesi için yeni bir mevzuat gerekebileceğini ve bunun da Haziran ayında yapılacak Avrupa Birliği parlamento seçimlerinden sonra ikinci bir kesinti turuna yol açabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yönetimi, açığı Macron’un beş yıllık görev süresinin sonuna denk gelen 2027 yılına kadar AB’nin GSYH’nin %3’ü olan tavanının altına düşürmek için çalışıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu