Ekonomi

Grayscale’in Ethereum ETF başvurusunu geri çekmesi piyasayı tedirgin etti

Investing.com – ABD merkezli dijital varlık yönetim şirketi Grayscale Invesment, vadeli Ethereum ETF başvurusunu geri çektiğini duyurdu.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Varlık yönetim şirketinin bu ani kararı piyasada çeşitli spekülasyonlara neden olurken kararın spot Ethereum ETF başvurularıyla bağlantılı olup olmadığı tartışılıyor. Şirket, Eylül 2023’te başvurduğu Grayscale Ethereum Futures Trust ürününü geri çekme kararını dün SEC’ye sundu.

Uzmanlar, bu kararı sürpriz olarak değerlendirirken başvurunun neden geri çekildiğine dair bir açıklama yapılmadı. Spekülasyonlar ise şirketin SEC ile yaptığı özel görüşmelerin ardından bu hamlenin stratejik olduğu konusunda yoğunlaşıyor.

Uzmanlar spot ETH ETF konusunda karamsar

Bloomberg ETF analistleri, Grayscale’in Ethereum vadeli ETF başvurusunu spot ETF’i onaylatmak için kullanacağı güçlü bir argüman olarak gördüklerini ve onay aşamasında böyle bir kararın alınmasına anlam veremediklerini söyledi. Yine de bu kararın SEC ile görüşmeler sonrası spot ETH ETF’leri için alınmış olabileceği düşünülüyor.

Diğer yandan kripto para birimlerinin kurumsal yatırımcılar açısından geçerli bir yatırım aracı olmaya başladığı mevcut döneme rağmen uzmanlar, SEC’nin spot ETH ETF onayı konusunda kötümser kalmaya devam ediyor.

SEC, Ethereum ETF başvurularına dair kararını ertelemeye devam ederken ilk başvuru yapan şirketler VanEck ve ARK Invest’in başvurusu için son karar tarihi olan 23 Mayıs’ta durumun şekillenmesi bekleniyor.

Ethereum’da son durum

Ethereum piyasası da ETF ile ilgili gelişmeleri fiyatlamaya devam ediyor. Onay durumunda beklenti, Bitcoin’de görüldüğü gibi Ethereum ETF’lerinin de yoğun ilgi göreceği yönünde. Bu beklenti, Ethereum’un yılın ilk yarısında 4.000 dolar bandına kadar yükselmesine yardımcı olmuştu. Ancak geçtiğimiz aylarda ETF’lere yönelik negatif haber akışının artması kripto para biriminde satışları tetikleyen faktörlerden biri oldu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ethereum, Mart ayının ortasından bu yana düşüş kaydederken bugün 3.000 dolar sınırına kadar geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu