Haber

Kira Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Sistemiyle Çözümleniyor

Taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkeme önünde analiz edilmesini amaçlayan arabuluculuk sistemine bugünden itibaren eklenen yeni alanlar da uygulanmaya başlarken, İstanbul Adliyesi’ne gelen başvurularda kira uyuşmazlıkları ön plana çıkıyor.

Bugün itibarıyla kira, kat mülkiyeti, komşuluk hakkı ve ortaklık çözümünden kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava arabuluculuğuna başlanmıştır.

İstanbul Adalet Sarayı’nda 11’i zabıt katibi olmak üzere 13 kişinin görev yaptığı Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurular alındı. Ofise gelen vatandaşlar başvuru formuyla kayıt yaptırıyor ve kendilerine bir arabulucu atanmasını bekliyor.

Öte yandan öğlene kadar İstanbul Adalet Sarayı’na yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 75’inin kira hukukuyla ilgili olduğu öğrenildi.

Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlığı

Kiracısı ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Arabuluculuk Merkezi’ne gelen Salih Ormak, Gayrettepe’deki evini 2 yıl önce kiraladığını ancak kiracıyı tahliye etmek istediğini söyledi.

Ormak, kiracısının 2 bin 500 lira kira ödediğini, evinin bulunduğu lokasyonda ise kiraların 25-30 bin civarında olduğunu, kiranın artırılmasını istediğini belirtti.

Ev sahiplerinden Yılmaz Pamuk, Düzce’de yaşadığını ve emekli olduğunu, İstanbul’daki evine yerleşmek istediğini ancak kiracının daireyi boşaltmadığını belirtti.

Pamuk, Mecidiyeköy’deki evinde 3 yıldır kiracı olduğunu belirterek, “Yani iki sözleşmesi de bitti. ‘Evim ve iş yerim ortak. İşim evime yakın olduğu için boşaltmak istemiyorum.’ Hatta bana ‘Sana bir ev bulayım’ diyor. Şu anda 6 bin lira kira ödüyor.” söz konusu.

Daha önce mahkemeye başvurmadığını ve arabuluculuk yoluyla şansını denemek istediğini belirten Pamuk, kiracılığının süresinin 5 Temmuz’da dolduğunu söyledi.

Pamuk, avukatının dava sürecinin 2 yıla kadar sürebileceğini söylediğini söyledi. “İstanbul’da oğlumla birlikte kiraladığı odada kalıyorum. 3-4 bina aşağıda.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu