Sağlık

Kolon kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Kolon kanserinden kurtulma şansı var mı?

Dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon veya kalın bağırsak kanseri, özellikle 50 yaş üstü bireylerde daha sık görülmektedir. Erken evrede teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir kanser türü olmasına rağmen diğer durumlarda tedavi edilebilir bir kanser türüdür. hasta ölebilir. Peki kolon kanserinin belirtileri nelerdir ve yaşama şansı var mı?

KOLON KANSERİ NEDİR?

Kolon kanseri, kalın bağırsağın iç astarında olağandışı ve kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize edilen bir kanser türüdür. Kalın bağırsak sindirim sisteminin son bölümünü oluşturur ve kolon ve rektumu içerir. Sindirim sistemi vücuda giren besinleri parçalayarak enerji sağlama görevini üstlenir.

KOLON KANSERİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Yağ ve kırmızı etten zengin beslenme, obezite, sigara, alkol tüketimi ve polipler kolon kanseri gelişiminde etkili olabiliyor. Polipler genellikle kanser değildir ancak zamanla kolon kanserine dönüşebilirler. Bu nedenle düzenli tarama testleri ve poliplerin erken tespiti ve çıkarılması değerlidir. Ayrıca meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan bireylerde kolon kanseri riski artabilmektedir.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ

Kolon kanserinin belirtileri arasında dışkıda kan, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler (kabızlık veya ishal), karın ağrısı, ince dışkı, kilo kaybı ve bağırsakların boşalmadığı hissi yer alır. Ayrıca dışkılamaya rağmen bağırsakların boşalmaması hissi, yutkunmada zorluk, mide bulantısı gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİ: AŞAMALARI VE YÖNTEMLERİ

Kolon kanseri tedavisi hastalığın evresine göre değişmektedir. İlk tedavi genellikle kanserli dokunun çıkarılmasını içeren ameliyatı içerir. Patolojik sonuçlara göre kemoterapi uygulanabilir.

KOLON KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Polipektomi:Kanserli poliplerin çıkarılmasını amaçlayan bir ameliyat sistemi.

Kolektomi (Rezeksiyon):Kanserli kısmın çıkarılmasının yanı sıra çevredeki bazı sağlıklı dokuların da çıkarıldığı bir işlemdir.

Kolostomili Ameliyat: Kanserli kısım çıkarıldıktan sonra sağlıklı kolon kısımlarının birleştirilemediği durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Kolostomi ile bağırsak karın duvarındaki bir açıklığa taşınır.

Radyofrekans ablasyonu:Isı kullanarak kanser hücrelerini yok etmeye yönelik bir prosedür.

Kemoterapi:Tümörleri küçültmek ve semptomları hafifletmek için kullanılan ilaç tedavisi.

Hedefli Terapi:Kanser hücrelerini büyüten genleri, proteinleri ve dokuları hedef alan bir tedavi yaklaşımı.

KOLON KANSERİ EVRE 1 BELİRTİLERİ

Kolon kanserinin 1. Evre belirtileri sıklıkla; Kabızlık, ishal, dışkının renginde ve şeklinde değişiklik, dışkıda kan, anüste kanama, bol gazlı karın kramplarından oluşur.

4. EVRE KOLON KANSERİNDEN HAYATTA KALMA ŞANSI VAR MI?

Kolon kanserinin 4. evresinde ameliyat tercih edilmez. Kemoterapi ve radyoterapi kanserli hücreleri küçültmeyi amaçlar. 4 evreli hastaların hepsinin tedavisi ve seyri aynı değildir. Hastalığın yayılımına ve tedavilere verdiği cevaba göre değişiklik göstermektedir. İstatistiklere göre prognozu kötü olan Evre 4 kolon kanserinde 5 yıllık hayatta kalma oranı %5 civarındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu