Ekonomi

Küresel piyasalarda iyimserlik sürüyor

Wall Street Borsalarında salı günü yaşanan ralliyi Asya Pasifik piyasaları da takip ediyor. S&P 500 endeksi dün yüzde 1,36 yükselerek Eylül ayından beri birinci defa 4 bin puanın üzerinde kapanış sergiledi.

Rallide Fed üyelerinin faiz artış temposunun yavaşlayacağına dair telaffuzları tesirli oluyor.

Amerikan pay vadelileri yatay açılışa işaret ediyor. MSCI Asya Pasifik endeksi Avustralya ve Güney Kore tesiriyle yükseliyor. Avustralya S&P/ASX 200, Güney Kore Kospi artıda.

Döviz piyasaları hafta ortasında nispeten sakin. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyirle 1.285 puanda.

Goldman’dan ABD tahvil getirisi tahmini

Goldman Sachs’a nazaran ABD gösterge tahvil getirisi en az 2024 sonuna kadar yüzde 4’ün üzerinde seyredecek.

Bankanın Tahvil Başstratejisti Praveen Korapaty ABD’de resesyon öngörmediklerini ve kestirimlerinin enflasyonun Fed’in siyaset faizinin üzerinde seyredeceği varsayımına dayandırdıklarını bildirdi. Korapaty “Enflasyon önümüzdeki birkaç yıl Fed’in politika faizinin bir parça üstünde kalacak. Bizim getiri tahminimiz aynı zamanda enflasyonun yapısal bir şekilde daha yüksek seyredeceği görüşümüzü de yansıtıyor. Bu döngü farklı ve son 30 yılda gördüklerimize benzemiyor” yorumunu yaptı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,75 düzeyinde bulunuyor.

Bu yıl, Fed’in sert faiz artışları yapacağı öngörüsüyle kelam konusu getiri yüzde 4’ün tamamı eylül ayında olmak üzere üzerinde 23 süreç gününde çıkmıştı. Swap piyasasında Fed faizi tepesine yüzde 5 civarında ulaşılması bekleniyor. Korapaty, 10 yıllıklarda beklediği getiri yükselişine karşın, kupon ödemelerinin de yükselmesiyle birlikte tahvil yatırımcılarının hafif olumlu getiri yakalayabileceği görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu