Haber

Kuşadası’ndaki Mavi Bayraklı Plajlar denetimden geçti

ANKA KUŞU

Türkiye’nin doğal güzellikleri yerli ve yabancı turistleri büyülüyor…

Mavi Bayraklı Plajı ile turistlerin ilgisini çeken Kuşadası’nda 2023 yılında Mavi Bayrak alan 24 plaj ve 1 marinada dönemin ilk denetimi yapıldı.

Bu kapsamda Kuşadası Belediyesi’ne bağlı Arya A.Ş Turistik Tesisleri’ne ait 7 plaj ile diğer turistik tesislerin işlettiği bir plaj ve 1 marinanın Mavi Bayrak kriterlerini koruyup korumadığı Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından kontrol edildi.

Kilometrelerce uzunluktaki kumsalları ile ulusal ve uluslararası alanda büyük bir üne sahip olan Bird, adaşıİki yılda bir yapılan kontrolün ilkinden tam not aldım.

“Adakum plajını da ekleyerek bu yıl sayıyı 7’ye çıkardık”

Kuşadası Belediyesi Arya A.Ş Plajlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kazancıoğlu, mavi bayrağın turistik bölgelerde çok değerli bir kriter olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Mavi Bayraklı bir plaj aslında sağlam bir plaj demektir. Plajın temiz olması, yerli ve yabancı turistlerin dışarıdan bakıldığında ‘bu plaj güvenli, burada yüzebilirim’ demesi için gerekli kriterleri içermesi anlamına gelmektedir.

Mavi Bayrağın teslimini takiben yetkililer yılda iki kez gerçekleştirilen kontrollerde kriterlerin karşılanıp karşılanmadığını kontrol eder.

Kuşadası Belediyesi ARYA A.Ş.’nin kendi iştirakiyiz. Kuşadası olarak 33 bin 283 metrekarelik sahilde temizlik, bakım, onarım ve güvenlik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Geçen yıl 6 olan mavi bayraklı plaj sayımızı bu yıl Adakum plajını da ekleyerek 7’ye çıkardık. Her yıl olduğu gibi Kuşadası Belediyesi ve ARYA A.Ş. Mavi Bayrak kontrollerinden büyük bir memnuniyetle çıktı.

“Can güvenliğinden biz sorumluyuz”

ARYA A.Ş tarafından işletilen plajlarda görev yapan cankurtaranların şefi Tayfun Çelik, Mavi Bayrak kriterleri arasında güvenliğin en değerli kriterlerden biri olduğunu söyledi.

Sahillerde toplam 14 cankurtaran bulunduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

Sezon boyunca misafirlerimizin güvenliğinden biz sorumluyuz. Cankurtaranlarımız geçen yaz 176, bu yılın başından bu yana ise 80 kişiyi kurtardı. Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile plajlarımıza gelebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu