Teknoloji

Mars’taki yapılar için alışılmadık bir malzeme: Patates bazlı beton

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Mars’ta yapılar inşa etmek için kullanılabileceğini söylüyorlar. StarCrete adında patates bazlı yeni bir beton geliştirdiler.Bilim adamlarının söylediği yeni malzeme, Kızıl Gezegenin yüzeyinde çoğaltılmasının kolay olacağını söylüyor. Çok kolay bir tanım kullanır.Mars’ta yapılar inşa etmek için önceki tekliflerden çok farklı olduğunu da belirtmekte fayda var.

StarCrete’in patates bazlı bir beton olarak tanımlanması birçok soruyu gündeme getirebilir. Yeni buluş hakkında Açık MühendislikDergide yayınlanan bir makaleye göre sadece patates nişastası, bir ölçü tuz ve dünya dışı toz gerektirir.Bu karışım, bilim adamlarının sıradan betondan çok daha güçlü olduğunu söylediği bir aletin ortaya çıkmasına neden oluyor.

StarCrete gibi patates bazlı beton yaratmanın arkasındaki fikir, Astronotların Kızıl Gezegende yaşaması için üretilen gıdalardan arta kalan nişastayı kullanma hedefine dayanmaktadır.Ayrıca, bu karışımı tamamlamak için gezegenden yalnızca tuz ve tozun alınması gerektiğinden, üretim ve inşaat için gerekli öğeleri gezegene taşımak diğer birçok seçeneğe göre nispeten daha ucuz olacaktır.

Mars’ta yapılar inşa etmenin daha ucuz ve daha verimli bir yolunu bulmak, özellikle NASA önümüzdeki 20 yıl içinde Mars’a insanlı bir görev yapmayı planlarken, son birkaç yıldır birçok beşeri bilimin odak noktası oldu. StarCrete gibi bir malzemehazır olduğunda, uygulanabilir bir hedef olarak Mars’ta bir üs kurma fikrini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ancak astronotların düşük veya sıfır yerçekiminde yaşadıkları kemik kaybı gibi çözülmesi gereken başka endişeler de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu