Sağlık

Maş fasulyesi nasıl tüketilir? maş fasulyesi yararları ve zararları

Ülkemizde Gaziantep ve Toros Dağları köylerinde yetişen maş fasulyesinin başlıca üreticileri Çin ve Hindistan’dır. Hatta Çin tıbbında hatırı sayılır bir şekilde yerini almış olan maş fasulyesi, vücuda olan faydaları ile tüketenlerde adından söz ettirmektedir. Türkiye’de börülce olarak da bilinen maş fasulyesi, yüksek lif içeriği ve düşük kalori içeriği sayesinde yedikçe kilo verdiren bir besin kaynağıdır. Haydi hep birlikte maş fasulyesini yakından tanıyalım!

MING BEAN NEDİR?

İran’da yaygın olarak yetiştirilen başlangıç ​​fasulyesi, içeriği ile dikkat çekiyor. Tarihi M.Ö. yıllara kadar uzanan maş fasulyesi, İran, Çin ve Hindistan’ın yanı sıra iklimi örnek gösterilen coğrafyalarda yetiştirilmektedir. Güney Amerika Ülkeleri, Hindistan ve İran’dan sonra en büyük maş fasulyesi üreticisi olarak tanınmakta ve tanınmaktadır.

Maş fasulyesinin yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tok tutma özelliği vardır. Ancak bu özel fasulyenin en dikkat çekici ve ayırt edici özelliklerinden biri de gaz çıkarmamasıdır. Maş fasulyesi zengin mineral ve antioksidan içeriği ile vücuda birçok fayda sağlar. Peki maş fasulyesinin faydaları nelerdir?

FASULYE FAYDALARI

LDL Kolesterol seviyelerini düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır!

Araştırmalara göre, maş fasulyesindeki yüksek antioksidanlar, LDL kolesterolü düşürebilecek özelliklere sahiptir. LDL partiküllerinin serbest radikallerle etkileşime girmesini önler, kan ve damar hastalıklarının iltihaplanmasını önler.

Kronik hastalık riskini azaltır!

Maş fasulyesi, fenolik asitler, flavonoidler, kafeik asit, sinnamik asit ve daha fazlasını içeren birçok antioksidan içerir. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı tanımlanmış molekülleri nötralize etmeye yardımcı olur, böylece kronik iltihaplanma gibi tüm kronik durumları önler.

Yüksek tansiyonu düşürür!

Günümüzde oldukça yaygın olan yüksek tansiyon hastalarının da sıklıkla tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Çünkü maş fasulyesi potasyum, magnezyum ve yüksek lif içeriği sayesinde tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Sindirim sağlığına bir teğet!

200 gram pişmiş maş fasulyesi başına 15.4 gram gibi etkileyici bir lif içerir. Özellikle, maş fasulyesi pektin adı verilen bir tür çözünür lif içerir ve bu, gıdanın bağırsaklarınızdan mevcut hareketini hızlandırarak bağırsaklarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Diğer baklagiller gibi maş fasulyesi de dirençli nişasta içerir. Dirençli nişasta, sağlıklı bağırsak bakterilerinizi beslemeye yardımcı olduğu için çözünür liflere emsal teşkil eder. Diğer bakliyatlara göre çok daha hızlı ve daha kolay biter.

Yüksek kan şekerini düşürür!

Diyabetin temel rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olan maş fasulyesi, kan şekerini sağlıklı sınırlar içinde tutar. Maş fasulyesi şekerin kana karışmasını yavaşlatır ve kan şekerinin düşürülmesinde etkin rol oynar.

Kilo vermenizi sağlar!

Çalışmalar, lif ve proteinin ghrelin gibi açlık hormonlarını baskılayabildiğini göstermiştir. İştahınızı azaltan ve kilo vermenize yardımcı olan başlangıç ​​fasulyesi, kalori alımınızı azaltacak düzeyde lif ve protein içerir.

Folat sayesinde sağlıklı bir hamilelik!

Çocuğunuzun optimal büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan folat hamilelikte bol miktarda tüketilmelidir. Maş fasulyesi, folat içeriği sayesinde yüksek doğum kusurları riskini önler. 200 gram pişmiş maş fasulyesinin içerdiği folat sayesinde günlük folat ihtiyacınızın %80’ini karşılayabilirsiniz.

FASULYE ZARARLARI

İçeriğindeki enzimler sayesinde pek çok faydası bulunan maş fasulyesinin bilinen ve rastlanan önemli bir yan etkisi yoktur. Sadece içerdiği oksalat nedeniyle kalsiyum emilimini engelleyebiliyor, bu böbrek ve safra kesesi hastalarının dikkatli tüketmesini gerektiriyor.

MUTFAK FASULYE NASIL TÜKETİLİR, NASIL HAŞLANIR?

Maş fasulyesi pişirmesi çok kolay olan bir baklagildir. Maş fasulyesi yıkandıktan sonra üzerini yaklaşık 3 veya 4 parmak geçecek kadar su eklenir ve orta ateşte 15-20 dakika kadar kaynatılır. Kaynattıktan sonra maş fasulyesinin kara suyu süzülerek kullanılabilir. Haşlanmış maş fasulyesi her türlü salata, piyaz ve çeşitli yemeklerin yanına çok yakışan bir yemektir.

Dilerseniz maş fasulyesini bir gece önceden ıslatarak kaynama süresini azaltabilirsiniz. Ancak çabuk pişeceği için pişerken kontrol etmekte fayda var. Maş fasulyesi çabuk piştiğinden yemeklerde kullanılmak üzere kaynatılmadan doğrudan tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu