Haber

Miçotakis, AB’ye göçe karşı bir “çit” çağrısında bulundu

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, göçmenlere karşı çitin Meriç boyunca uzatılması için AB’den fon sağlanması çağrısında bulundu. Mitsotakis, çitin AB sınırlarını korumaya hizmet ettiğini savundu.Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye sınırına çekilen “göçmen karşıtı” çelik çitin uzatılması için Avrupa Birliği’ne (AB) mali yardım çağrısında bulundu. Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Yunanistan Başbakanı, “AB’nin bu tür projeler için Avrupa fonlarını önemli anlamda ayırmasının zamanı geldiğini düşünüyorum” dedi. Mitsotakis, “Nihayetinde Avrupa güvenliğine, uyumlu ve etkili bir Avrupa iltica politikasına katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Atina, Türkiye sınırındaki Meriç Nehri boyunca uzanan 37,5 kilometre uzunluğundaki ve beş metre yüksekliğindeki çitin uzatılmasına karar vermişti. Çitin 2026 yılına kadar 100 km uzatılması hedeflenirken Mitsotakis, 100 milyon Euro’ya mal olması beklenen projenin AB fonlu veya fonsuz hayata geçirileceğini duyurdu.

Çitin AB’nin dış sınırları olan Yunanistan sınırlarını korumak için yapıldığını savunan Yunanistan Başbakanı, “Dış sınırlarımızı korumazsak göç ve iltica konusunda yeni bir anlaşmaya varamayacağımızı düşünüyorum. Bütçe ve Yunan vergi mükellefleri tarafından” dedi.

Diğer ülkelerden de AB’ye davetler yapıldı.

Sınırlara çekilecek tel örgülerin finansmanına ilişkin tartışmalar, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan AB zirvesinde hız kazandı. Avusturya ve Yunanistan da dahil olmak üzere birçok ülke, AB’yi “mülteci akışını azaltmak için” Birliğin dış sınırlarındaki çitleri güçlendirmek için fon ayırmaya çağırdı.

Avrupa Konseyi, AB bütçesinin böyle bir proje için yeterli kaynağa sahip olmadığı konusunda ısrar ediyor.

AFP/SÖ,HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

gudulhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu