Ekonomi

Mustafakemalpaşa OSB yatırımcıların gözdesi oldu

Kenan SERTALP

Dokuma, makine, kimya, gıda ve metal sanayi gibi farklı alanlarda birçok firmayı bünyesinde bulunduran Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye ve Bursa ekonomisine değerli katkılar sağlayarak yatırımcıların gözdesi haline geldi.

62 sanayi parselinde 44 faal firma ile üretime katkı sağlayarak %70 doluluk oranına ulaşan Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (MKP OSB), hem bölge hem de Türkiye için katma değer yaratmaya devam ediyor. MKP OSB Lideri Levent Kalın, “1990 yılında Resmi Gazete’de ilan edilerek 1991 yılında yatırım programına alınan ve 1999 yılında altyapısı tamamlanan bölgemiz, sağladığı avantajlarla bugün yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir.”

Kısa vadede değerli yatırım planları var.

Mustafakemalpaşa OSB’nin yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Lider Kalın, “Bölgemizde kapasite kullanımının artmasıyla yakın gelecekte istihdam sayısı 4 bin kişiye ulaşacak. Kısa vadede bölgemizde çok değerli yatırım planları var.

Enerji iletim sınırlarının yer altına alınması ve dağıtım merkezindeki hücrelerin akıllı hücrelere dönüştürülmesini içeren 3 etaplı yatırımın ilk 2 etabı tamamlandı. Bölgeye elektrik sağlayan sınır kapasitesinin iki katına çıkarılması için çalışmalara başlandı. Bir diğer değerli yatırım ise 8.000m3/gün kapasite ile üretilmesi planlanan atıksu arıtma tesisi alanında olacaktır.

Bölgenin cazibe merkezi haline gelmesinin nedenlerini anlatan Önder Kalın, “Bölgemizde potansiyel iş gücü var ve sanayi tesislerine servis departmanı gelişmiş durumda. Ayrıca bölgemizin değerli bir pazar bölgesinde yer alması ve liman (65km), demiryolu (15km), karayolu (3km) lojistik merkezlerine yakın olması bölgemizi cazip kılmaktadır.

Ayrıca MKP OSB olarak tüm canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak amacıyla gerek kamu gerekse özel sektörde uygun bir bağlantı, planlama, koordinasyon ve kontrol sistemini sağlayacak bir anlayışla oluşturulmuş bir yönetim modeli ile faaliyet göstermekteyiz. ve istikrarlı bir çevre ve doğal kaynakları korumak, değerlendirmek ve geliştirmektir.”

Yeşil OSB kalıcı çözümler sunacak

Levent Kalın, MKP OSB’nin mali yapı, su ve enerji yönetimi, paydaş ilişkileri, risk yönetimi, planlama, iklim değişikliği ve çaba gibi konularda sürdürülebilir politikalar geliştirmeye odaklandığını ve bu kapsamda grup eylem planları oluşturulduğunu belirtti. Bu kapsamda Kalın, Yeşil OSB projesinin çevresel, ekonomik, sosyal ve idari performansın iyileştirilmesine yönelik kalıcı çözümler sunacağına değindi.

OSB faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak için eylem planları oluşturmanın önemine değinen Lider Levent Kalın, “Aynı zamanda OSB faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak için eylem planları oluşturmak, doğal kaynakların verimli kullanılması ve bu konudaki risklerin en aza indirilmesinin günümüz dünyasında sürdürülebilirliğin her alanda değer kazandığı, maliyetlerin düşürülmesi, organize sanayi bölgeleri için sürdürülebilir büyüme fırsatlarının değerlendirilmesi, kurumsal prestijin yükseltilmesi, bölge halkının sosyal, ekonomik ve çevresel çıkarlarının korunması, gelişmiş ve dinamik bir çalışma ortamı sağlayarak çalışanların ve patronların motivasyonunu ve iş tatminini artırmaktır.

pursaklar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu