Haber

Pakistan Başbakanı’nın Türkiye Ziyareti (25-26 Kasım 2022)

Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Pakistan Donanması’na ait dört MİLGEM Korvet Gemisi’nden üçüncüsü olan PNS Khyber’i İstanbul Tersanesi’nde ortaklaşa denize indirecektir. İki önder ayrıyeten ikili bağlar, bölgesel durum ve öbür ortak çıkar hususlarını kapsayan geniş kapsamlı görüşmelerde bulunacaktır.

PAKİSTAN-TÜRKİYE STRATEJİK İŞTİRAKİNDE DEĞERLİ BİR KİLOMETRE TAŞINI TEMSİL EDİYOR

Başbakan, Türk iş dünyasının önderleriyle görüşecektir. EİT Ticaret ve Kalkınma Bankası (ETDB) Lideri, İstanbul’da kalacağı süre boyunca Başbakan’ı da ziyaret edecektir. Pakistan ve Türkiye, inanç, kültür ve tarih alanındaki iştiraklere derinden dayalı olan ve harikulâde bir samimiyet ve karşılıklı itimat ile desteklenen kardeşlik bağlarına sahiptir. İki ülke ortasındaki ortak iş birliğine dayalı MİLGEM projesi, gitgide daha da ilerleyen Pakistan-Türkiye stratejik iştirakinde değerli bir kilometre taşını temsil ediyor.

SON ZİYARET MAYIS 2022 DE GERÇEKLEŞTİ

Pakistan Donanması’nın ilk Korveti PNS Babur’un denize indirme merasimi Ağustos 2021’de İstanbul’da, İkinci Gemi PNS Badr’ın temel atma töreni ise Mayıs 2022’de Karaçi’de yapılmıştı. Sık sık yapılan liderler düzeyindeki karşılıklı ziyaretler, Pakistan-Türkiye dostluğunun ebedi bağlarının belirleyici bir özelliğidir. Başbakan daha önce Mayıs-Haziran 2022’de Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Mahroo Arshad

Basın Ataşesi

Pakistan Büyükelçiliği, Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu