Haber

Polonya Başbakanı Morawiecki: “Leopard 2 tanklarının maliyeti için AB’ye başvuracağız”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Leopard 2 tanklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya gönderilmek üzere resmi izin için Almanya’ya başvurduklarını belirterek, “Tankların maliyeti için AB’ye başvuracağız.”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya vermeyi planladıkları 14 adet Alman yapımı Leopard 2 tankıyla ilgili açıklama yaptı. Morawiecki, tankların Ukrayna’ya naklinin maliyetinin karşılanması için Avrupa Birliği’ne (AB) başvuracaklarını belirterek, “Bu, Avrupa Birliği’nin iyi niyetinin bir sınavı olacak. AB bize bu masrafları ödemeli. Umarım.” Polonya’nın Leopard 2 tankları için Almanya’ya resmi başvuruda bulunduğunu hatırlatan Morawiecki, başvurularına en kısa sürede olumlu yanıt almayı umduklarını söyledi.

Polonya basınında yer alan haberlere göre Polonya, Ukrayna’ya gönderdiği silahlar için bugüne kadar AB’ye 2 milyar euroluk fatura gönderdi. Ancak ağır bürokrasi nedeniyle Polonya AB’den ancak 30 milyon euro alabildi.

Ukrayna’nın beklediği Leopard 2 tankları

Alman Krauss-Maffei Wegmann firması tarafından üretilen ana muharebe tankı Leopard, ilk kez 1979 yılında Alman ordusu tarafından kullanıldı. Söz konusu tankın son versiyonu olan Leopard 2 tankları, Türkiye, Polonya, İspanya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre ve Avusturya bugün. Almanya Dışişleri Bakanı Anna Baerbock, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndermesine engel olmayacaklarını söyledi. – VARŞOVA

semdinli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu