Ekonomi

Putin, Rusya’da düşüş sürerken enflasyonun kontrol altına alınmasının önemini vurguladı

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü televizyonda yayınlanan toplantıda enflasyonu kontrol altında tutmanın değerini vurguladı. Enflasyon oranlarının düşüş eğiliminde olduğunu kabul eden Putin, yıllık enflasyonun Ocak ayında yüzde 7,2 olduğunu, 2023 sonunda yüzde 7,4 olan oranın ise hafif bir düşüş gösterdiğini belirtti.

Bir süre kamuoyundan uzak kalan Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın da katıldığı toplantıda Putin, enflasyonun kontrolüne odaklanılması gerektiğinin altını çizdi. Rusya’nın yaşadığı ekonomik zorluklar karşısında merkez bankası ve hükümetin gösterdiği çabalara dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın 16 Şubat’taki toplantısında mevcut faiz oranını %16’da tutması bekleniyor. Bu karar, süregelen enflasyonist baskılarla mücadele etmek amacıyla Temmuz ayından bu yana toplam 850 baz puanlık bir dizi faiz artışının ardından geldi. Bu baskılar, işgücü sıkıntısı, rublenin zayıflığı ve artan hükümet harcamaları gibi faktörlere bağlanıyor.

Rusya ekonomisi 2022 yılında yaşadığı durgunluğun ardından toparlanma işaretleri veriyor ve son yıllık veriler keskin bir toparlanmaya işaret ediyor. Ancak bu büyüme büyük ölçüde silah ve mühimmat üretimine yönelik devlet yatırımlarından kaynaklanıyor ve bu da Rus vatandaşlarının yaşam standartlarının iyileştirilmesini etkileyen temel sorunları gölgede bırakıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu