Haber

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny, Moskova Şehir Mahkemesi’ndeki davada “aşırılık yanlısı” eylemleri finanse ettiği suçlamasıyla 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin cezası belli oldu. 2020 yılında Rusya’da uçakta zehirlenerek zehirlenen ve tedavi için Almanya’ya gönderildikten sonra Rusya’ya dönüşünde tutuklanan Rus muhalefet lideri Alexei Navalny bugün mahkemeye çıkarıldı. Navalny, Rusya’da muhalefet gösterileri düzenlemek, Rusya’da yasaklanan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı aracılığıyla yasadışı faaliyetler düzenlemek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin aleyhinde sözler kullanmak ve “aşırılık yanlısı” eylemleri finanse etmekle suçlandı. Savcı, Moskova Şehir Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu bulunduğu Vladimir Bölgesi’ndeki cezaevinden video konferans yöntemiyle katılan Navalny için 20 yıl hapis cezası istedi. Navalny hakkında nihai kararını veren mahkeme, muhalefet liderini 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Geçen yıl Mart ayında 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ve dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlık suçlarından 1 milyon 200 bin ruble para cezasına çarptırılan Navalny, tutukluluğu süresince toplam 5 farklı suçtan yargılandı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu