Ekonomi

Sberbank, Rusya’da başlayan ‘İslami bankacılık deneme sürecine’ katıldı

Rusya Merkez Bankası’ndanYazılı açıklamada Sberbank’ın katılım bankacılığı olarak da bilinen İslami bankacılığın deneme sürecine katıldığı belirtildi.

Ülkede islami bankacılık1 Eylül’de yürürlüğe giren ve deneme amaçlı kullanımına izin veren madde ile Rusya’nın TataristanDağıstan, Çeçenistanve Başkurdistan bölgelerinde İslami bankacılık. ‘yasal deneme süresi’başladı.

Yasaya göre deneme süresi 1 Eylül 2025’e kadar sürecek ve Rusya Merkez Bankası sürecin uygulandığı bölgelerin listesini genişletme yetkisine sahip olacak.

Dava sürecine katılacak kurumlar, iştirak bankacılığı sürecini yürütürken faiz oranını belirleyemeyecek, tütün ve alkol üretimi, silah ve mühimmat gibi ürünlerin ticareti ve kumarla ilgili faaliyetleri finanse edemeyecek. .

Rusya’daki MüslümanlarToplam nüfusa oranının 10 yıl içinde yüzde 30’a çıkması beklenirken faizsiz bankacılık da popülerlik kazanıyor.

Sberbank Kıdemli Lider Yardımcısı Oleg Ganeev, gazetecilere yaptığı açıklamada, İslami ekosistem pazarının küresel ölçekte 7,7 trilyon dolarlık bir değere ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu