Teknoloji

Stellantis uygun fiyatlı modelleri başka bir marka adı altında satacak

Stellantis, gelecek yılın sonundan itibaren Avrupa’da Leapmotor markası altında düşük fiyatlı elektrikli araç modellerinin satışına başlayacak.

Hangzhou merkezli bir şirket olan Leapmotor, elektronik ve yapay zeka teknolojilerinde yaklaşık 30 yıllık deneyime sahip.

Şirket yakın zamanda 5 kapılı şehir otomobili T03’ü piyasaya sürdü. Modelini Türkiye’de satışa sunmaya başladı.

Stellantis satın aldı

Fiat, Peugeot, Opel, Citroen gibi birçok büyük markayı bünyesinde barındıran Stellantis, Çinli elektrikli araç markası Leapmotor’un yüzde 20 hissesini 1,5 milyar euro karşılığında satın aldı.

Stellantis’in finans müdürü Natalie Knight, Çinli elektrikli araç üreticisinden hisse satın alma anlaşmasının ardından şirketin artık “maliyet bilincine sahip” tüketicilere yönelik başka bir markaya sahip olduğunu söyledi.

Stellantis ve Leapmotor, Leapmotor modellerinin Çin dışına ihracatı ve satışı için Hollanda’da bir ortak girişim kuracak. Bu işletme yüzde 51 hisseye sahip olan Stellantis tarafından kontrol edilecek.

Knight, Leapmotor’un elektrikli araçları için ilk pazarın Avrupa olacağını ve diğer pazarlara da açılma planlarının bulunduğunu duyurdu.

Stellantis’in üçüncü çeyrek sonuç sunumuna göre ortak girişim, 2030 yılına kadar Çin dışına 500 bin elektrikli araç satmayı hedefliyor.

Ayrıca Leapmotor, uzun vadede Çin’de yılda 1 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor.

altinyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu