Teknoloji

Sürücüsüz taksi faciası! Ambulansta hasta hayatını kaybetti

Son yıllarda sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren firmaların sayısı oldukça arttı. Bu firmalardan biri olan ve gelecekte tamamen sürücüsüz bir robot taksi hizmeti sunmayı planlayan ABD’li Cruise, sürücüsüz (otonom) taksi hizmetine San Francisco’da başladı.

ABD’nin San Francisco kentinde iki sürücüsüz robot taksi, ağır yaralı bir kişiyi taşıyan ambulansın geçişini engelledi.

Hastaneye kaldırılmak istenen yaralı kısa sürede hayatını kaybetti. Robot taksiler 4 şeritli, tek taraflı bir caddenin sağ iki şeridinde durdu.

Ambulansta hasta hayatını kaybetti

Ambulanstaki yaralılar, kaza mahallinden yaklaşık 3,8 kilometre uzaklıktaki Zuckerberg San Francisco Hastanesi’ne oldukça geç ulaştıktan 20 ila 30 dakika sonra hayatını kaybetti.

General Motors’un otonom araç yan kuruluşu Cruise, bunun yanlış olmadığını söyledi. Şirket,Hasta ambulansa yüklenmeden araçlarından birinin olay yerinden ayrıldığını, oburluğunun ise ambulans ayrılana kadar sağ şeritte kaldığını söylüyor.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Hastanın ambulansa yüklenmesinin ardından ambulans hızla olay yerinden ayrıldı ve Cruise aracının önünün tıkanmadı. Ambulans, hastayı yükledikten yaklaşık 90 saniye sonra duran Cruise aracının yanından geçti.

dolaşmak

İtfaiye Şefi Jeanine Nicholson ise bu tıbbi olaylarda “saniyelerin önemli olduğunu” vurgulayarak, sorunun müdahale ekiplerinin hastaya ulaşamamasından kaynaklandığını söyledi. Nicholson, “Cruise’un henüz herhangi bir şeyin sorumluluğunu aldığını görmedim.”dedi.

San Francisco Yönlendirme Komitesi Lideri Aaron Peskin, hastanın ölüm nedeni ne olursa olsun sürücüsüz arabalarla ilgili olayların endişe verici olduğunu söyledi. Peşin, “Hepsinin ortak bir teması var; otonom araçlar akşam kalabalığına hazır değil”söz konusu.

Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından desteklenen Cruise ve Waymo, geçen yıl San Francisco’da sürücüsüz taksi hizmetleri sunmaya başladı.

Bütün saatler boyunca izin verildi.

Ambulans olayı, her iki şirketin de Kaliforniya eyaleti düzenleyicilerinden hizmetlerini San Francisco’daki tüm seyahat saatlerine genişletme izni almasından dört gün sonra meydana geldi.

San Francisco yetkilileri, sürücüsüz taksi hizmetlerinin Ocak ayından bu yana genişletilmesini protesto ederek, sürücüsüz araçların acil durum araçlarını engellediğini söyledi.

dolaşmak

Daha önce de kaza geçirmişti.

17 Ağustos’ta bir Cruise aracı bir itfaiye aracıyla çarpıştı. Ertesi gün, otonom araçların güvenliğini denetleyen Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı, Cruise’dan şehirde işlettiği araç sayısını yarıya indirmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu