Ekonomi

TÜRK-İŞ: Açıklanan asgari ücretten memnun değiliz

Pevrul Kavlak, sendikasının Eskişehir Şubesi Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2023 yılı başından itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirlendiğini belirterek, bu yıl komisyondaki görüşmeleri Türk adına yürüttüğünü söyledi. -Dır-dir.

Zorlu bir müzakere sürecinin ardından yeni asgari ücretin geçtiğimiz Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 bin 500 lira olarak açıklandığını belirten Kavlak, şunları kaydetti:

“Hatırlayın geçen dönemde hem Türk-İş’te yaptığım basın toplantısında hem de şube genel kurullarımızda bir şeyler söylemiştim. Taban fiyatın Türkiye’ye yakışır seviyede olması için elimizden geleni yapacağımızı söylemiştim. insanlık onuru Bize hitap eden bir rakam olursa karara imza atarız.Hiç şüpheniz olmasın biz o masadan kalkarız.İşte değerli arkadaşlarım şu anki durumda o rakam bize hitap etmedi. Personel sınıfının, asgari ücretlilerin, bize umut bağlayıp alın terini emanet eden milyonların omuzlarımıza yüklediği sorumluluğa uyarak kalktık o masadan. yoksullukla birliktedirler.

O masada vergi oranlarında da değişiklik talep ettik, bu hepimizi üzdü, canımızı sıktı. ‘Bu adaletsizliği düzeltin yeter, canımızı sıkıyor’ dedik. Bugün Türkiye’de ücretlilerin üzerinde ağır bir vergi yükü var. Yılbaşında aldığımız net fiyat, vergi indirimleri nedeniyle ilerleyen aylarda kademeli olarak düşüyor. Her yıl bizim fiyatlarımızdan düşüyor. Daha önce, ücretli çalışanlara sabit gelir deniyordu. Bugün bu vergi sistemiyle artık azalan bir gelirin içindeyiz.”

“Adil bir vergi sistemi gelene kadar her kapıyı çalacağız”

Adil bir vergi sistemi, vergi oranlarında düzenleme ve gelir vergisi tarifesinin işçiler lehine olmasını istediklerini vurgulayan Kavlak, şöyle devam etti:

“İşte o masada onların emeğini vermeye çalıştık. Konuyu kamuoyunun gündemine taşıdık. Yetmedi Türk-İş olarak bu konuda düzenleme talep eden yazı yazdık. Tüm siyasi parti liderlerine, TBMM, Plan ve Bütçe Komisyonu, ilgili herkes, Çabamız bununla sınırlı kalmayacak, herkes bilsin, Adil bir vergi sistemi gelene kadar her kapıyı çalacağız, ilgili herkesin yanına gideceğiz, Ne gerekiyorsa yapacağız. Bunlar da yetmezse ne yaparız biliyor musunuz sizleri meydanlara davet edeceğiz Sosyal Güvenlik ve Sosyal Güvenlik Bakanı yaptığı açıklamada bu konuda işçiler lehine bir çalışma yapılacağını söyledi. .Bu konuşmayı takip etmeye devam edeceğiz.Ve bu konuda kendisine her türlü takviyeyi yapacağız.Buradan Eskişehir’den duyuruyorum.Ocakta aldığımızı Aralıkta alalım.Fiyatta bir kayba neden olmasın.”

Emek örgütleri olarak adil dağıtım ve adil paylaşım için var olduklarını belirten Kavlak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim gerçekliğimiz, bir yanda ülkemizin büyümesi, güçlenmesi, ilerlemesi, bacalarının tütmesi, çarklarının dönmesi umudu, hem de barışçıl ve hoş insanların yaşadığı bir Türkiye’de birlikte üretme ve kazanma umududur. üretmek ve adil paylaşmaktır.”

Genel kurula CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Türk Metal Sendikası Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş, 1 Nolu Şube Başkanı Orhan Demir ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu