Haber

Yönetmen Ahmet Uluçay memleketi Kütahya’da anıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPU) düzenlenen panelde 2009 yılında vefat eden yönetmen Ahmet Uluçay anıldı.

Valilik, belediye ve DPU iş birliğinde “Karpuz Kabuğundan Gemi Yapmak” filminin ödüllü yönetmeni merhum Uluçay anısına Güzel Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Salonu’nda panel düzenlendi.

Vali Ali Çelik burada yaptığı konuşmada Ahmet Uluçay’ın Kütahya ve Türkiye için değerli bir bedel olduğunu söyledi.

Uluçay’ın mirasına sahip çıkılması gerektiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

“Onun bıraktıklarına sahip çıkarsak kendimize değer katabiliriz. Bize yol çizmek için bıraktığı ışıkla, amaçlarla kendimize bir şeyler başarabiliriz. Gelmek bizim ve şehrimiz için değerlidir. bugün bir orta.İyi insanlar elde ettikleri ve geride bıraktıkları beğenilen sesleriyle sandığımızın aksine iyi yerlerdeler.Cennette bizi bekliyor olacaklar.Babasının karşı çıkmasına rağmen ‘ben yönetmen olacağım’ duygusu ‘ çok kıymetli. Ahmet abimiz bize çok güzel bir hikaye ve onu anlatacak bir sanat bırakmış.”

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Uluçay’ı gönderdiği manzara bildirisiyle andı.

DPU Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal da Türkiye için önemli bir değer olan Uluçay’ın anılarının anlatılacağı panele ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Panelde sinema yönetmeni Cengiz Asiltürk, yönetmen Nuray Kayacan, görüntü yönetmeni Hayri Çölaşan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Basın Müşaviri Ramazan Cin, merhum yönetmenin eşi Ayşe ve oğlu İdris Uluçay, yazar Mustafa Uysal ve araştırma görevlisi Sercan Kehribar Ahmet’i anlattı. Uluçay’ın sanat hayatı. bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu