Haber

Arnavutköy’de dere mavi aktı, İSKİ açıklama yaptı

Arnavutköy, Bolluca Mahallesi İsmet İnönü Caddesi üzerindeki derenin rengi maviye döndü. Dereden akan sular önce Alibeyköy Deresi’ne karışır. Alibeyköy Deresi ise İstanbul’a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy Barajı’na dökülmektedir. Derenin hem renginden hem de kötü kokusundan şikayetçi olan mahallede oturanlar da tedirgin oldu.

İSKİ’den yapılan açıklamada, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre zararlı veya toksik parametrelere rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Renk değişikliğinin nedeni henüz belirlenememiş olup, renk değişikliğine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli yasal işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır.”

Konuyla ilgili İSKİ’den yapılan açıklama şöyle:

“2 – 3 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında bazı medya ve sosyal medya hesaplarında Arnavutköy ilçesinde bulunan ve Alibeyköy Barajı’na akan derenin maviye döndüğü, söz konusu durumun dereye boşaltılan kimyasal atık olduğu belirtiliyor. ve numune alma işlemleri yapılmaktadır.Bölgedeki işletmeler endüstriyel atıksu yönünden periyodik olarak denetlenmekte ve derelerdeki rutin temizlik çalışmaları ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.Alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre herhangi bir zararı bulunmamaktadır. veya toksik parametreler bulunmuştur. Barajlarımızın ve barajları besleyen akarsuların su kalitesi akredite laboratuarlarımızda sürekli test edilmekte ve kaynağından elde edilen su arıtma tesislerinde arıtılarak ulusal mevzuata uygun olarak İstanbulluların hizmetine sunulmaktadır. ve uluslararası standartlar.

Renk değişikliğinin nedeni henüz belirlenememiş olup, renk değişikliğine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli yasal süreç ve yaptırımlar uygulanacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu