Ekonomi

Hindistan’ın yeni hükümeti RBI’dan 25 milyar dolar alacak

Hindistan Merkez Bankası (RBI), hem resmi hem de piyasa beklentilerini önemli ölçüde aşan bir meblağ olan 2,11 trilyon rupilik önemli bir temettü transferini Hindistan hükümetine açıkladı. Mevcut seçimler devam ederken, yeni hükümet bu beklenmedik 2,11 trilyon rupilik (25 milyar $) talih kuşunu mali açığın azaltılmasını hızlandırmak ya da harcamaları arttırmak için kullanma esnekliğine sahip olacak.

RBI’nin Çarşamba günü yaptığı açıklama tahvil faizlerinin düşmesine ve hisse senedi piyasalarının yükselmesine yol açarak yatırımcıların heyecanını yansıttı. Fon fazlası, yeni yönetimin mali açığı GSYH’nin %0,3’ü oranında azaltması ya da altyapı harcamalarını ve potansiyel olarak popülist önlemleri arttırması için bir fırsat sunuyor.

Rahul Gandhi’nin önde gelen isimlerinden biri olduğu muhalefetteki Kongre partisi, kampanyaları sırasında yoksul kadınlara ve işsiz gençlere yıllık nakit transferi ve çiftçilerin borçlarının silinmesi gibi önemli refah tedbirleri vaat etti. Başbakan Narendra Modi’nin BJP’si ise yeni ve önemli bir refah programı vaadinde bulunmadı.

Seçimler öncesinde BJP büyük ölçekli popülist harcamalara direnmiş, bunun yerine son bütçesinde altyapı harcamalarını 2019 toplamından üç katına çıkarmıştı. Yeni hükümetin nihai bütçesinin Temmuz ayında açıklanması beklenirken, tahsisatların kullanılabilmesi için mali yılın bitmesine sadece sekiz ay kaldı.

Nisan ayında mal ve hizmet vergilerinde toplanan 2,10 trilyon rupi ile güçlü bir ekonominin göstergesi olan ve hükümeti yıl için GSYH’nin %5,1’i olan mali hedefini tutturma yolunda ilerleten vergi tahsilatları sağlam bir seyir izledi.

Profesör ve ülkenin para politikası komitesi üyesi Ashima Goyal, hükümetin 2025/26 mali yılına kadar hedeflenen %4,5’lik mali açığa rahatlıkla ulaşacağını öngörüyor. Hindistan’ın mali açığı pandemi sırasında %9,2’ye yükselmişti, ancak o zamandan bu yana kademeli olarak azaltıldı.

Açığı 2023/24 döneminde %5,8’den 130 baz puan azaltma zorluğu başlangıçta özelleştirme veya telekom spektrum ihalelerinden elde edilen tek seferlik gelirlere bağlı olarak görülüyordu. Ancak RBI’ın cömert temettüsü bu bakış açısını değiştirebilir ve potansiyel olarak daha hızlı mali konsolidasyona izin verebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu