Haber

Nobel Ödülü Sahibi Narges Muhammedi Başörtüsü Takmadığı İçin Hastaneye Kaldırılmadı

İran’da cezaevinde bulunan Nobel ödüllü Narges Muhammedi, başörtüsü takmadığı için hastaneye kaldırılmadı. Muhammedi’nin ailesi Instagram hesaplarından bir açıklama yaptı. Haberin detayları ?

6 Ekim’de açıklanan Nobel Barış Ödülü’nün sahibi İranlı insan hakları ve kadın hakları savunucusu Nargis Muhammedi’nin oldu.

İran’da cezaevinde bulunan Narges Mohammadi’nin başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye sevkine izin verilmediği açıklandı.

51 yaşındaki aktivist Mohammadi’nin kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatının tehlikede olduğu ve hastanede tedavi altına alınması gerektiği açıklandı.

Mohammadi’nin ailesi hastaneye kaldırılmaması yönünde açıklama yaptı; “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilebilmeleri için başörtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.”

Cezaevi yönetiminin, sağlık durumu kritik olan aktivistin başörtüsü takmadığı için revire başörtüsüsüz gitmesine bile izin vermediği söylendi.

Ailesi tarafından sağlık ekibinin hastaneye giderek ekokardiyografi yaptığı açıklandı. Sonuçta iki damarının önemli ölçüde tıkalı olduğu ve acilen anjiyo yapılması gerektiği belirlendi.

Cezaevindeki bir grup kadının, başörtüsü takılmasına karşı çıkan Muhammedi’nin hastaneye götürülmesi için iki gündür aralıksız protesto gösterisi yaptığı da ailesi tarafından açıklandı.

Eylül 2022’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü takmadığı için gözaltına alınıp öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda Muhammedi, bir daha hiçbir şekilde başörtüsü takmayacağını açıklamıştı.

Muhammedi’nin sağlık durumu ve cezaevinde yaşananlarla ilgili Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

hilvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu