Haber

Osmaniye’deki depremde çöken apartmanla ilgili dava açıldı

Osmaniye’de 6 Şubat 2023’te yaşanan depremde 9 katlı Yonca Sitesi B Blok Apartman’ın yıkılmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan müteahhit ve binanın teknik sorumlusu hakkında, tazminat istemiyle dava açıldı. kişi başına 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilecek.

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığınca, Pazarcık merkez Esenevler Mahallesi’nde 52 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı apartmanın müteahhidi Ali K. ve teknik görevlisi Ayhan G. hakkında yürütülen soruşturma 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından çökme tamamlandı.

Sanıklar hakkında “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen iddianame, Osmaniye 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede apartmanın yıkılmasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporuna da yer verildi.

Raporda, binanın statik ve etriye hesaplarının, bindirme uzunluklarının, döşeme ve taşıma sisteminin Afet Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (1998) kararlarına uygun yapılmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Yonca Apartmanı B Blok binasının projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları ve yapı denetimindeki yetersizlikler nedeniyle yıkıldığı kanaatine varılmıştır. Binanın teknik sorumlusunun ve Mevcut beton dayanımının statik projede öngörülen beton sınıfını sağlamamasından inşaat müteahhidi sorumludur.”

Apartmandaki ölüm ve yaralanmalardan mevzuata ve inşaat tekniğine aykırı çalışma yapan müteahhit Ali K. ile teknik sorumlu Ayhan G.’nin sorumlu olduğu belirtilen iddianamede, sanıkların cezalandırılması istendi. “Kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu