Ekonomi

Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu: Çin Ekonomisi Olumlu Görünüyor

Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, “Çin’in ekonomik görünümü dünyanın önde gelen bazı ekonomilerine göre çok daha olumlu.”

İSTANBUL, 23 Ekim (Xinhua) — Ankara merkezli Türkiye Asya-Pasifik Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Çin ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ve beklendiği gibi ilerlediğini söyledi.

Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, Çin’in gayri safi yurt içi hasılası bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 artarken, yılın ilk üç çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2 arttı. önceki yılın aynı dönemi.

Çolakoğlu, geçtiğimiz günlerde Xinhua’ya salgının önde gelen birçok ekonomiyi olumsuz etkilediğini ancak Çin’in diğer birçok ülkeden farklı olarak yüksek enflasyon sorununun önüne geçmeyi başardığını söyledi.

Çin hükümetinin “en başından itibaren” enflasyonu başarıyla kontrol etmeyi başardığını vurgulayan Çolakoğlu, Çin’in ekonomik büyüme hamlelerinden övgüyle söz etti.

Çolakoğlu, “Son veriler Çin ekonomisinin istikrarlı olduğunu gösteriyor. Çin’in ekonomik büyüme hızı dünya ortalamasının üzerinde. Bu da Çin ekonomisi açısından bir başka olumlu sonuç.”

Son dönemde açıklanan veriler, Çin ekonomisinin toparlanmaya devam ettiğini, üretim ve arzın istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor. Çolakoğlu, pazar talebinin genişlediğini ve ülkenin kalkınma kalitesinin arttığını belirtti.

Çolakoğlu, “Çin’in ekonomik görünümü dünyanın önde gelen bazı ekonomilerine göre çok daha olumlu.” dedi.

İklim değişikliği ve çevre sorunlarına ilişkin endişelerin arttığını belirten Çolakoğlu, yeşil ve kaliteli kalkınmanın Çin ekonomisi için kilit değer olduğunu vurguladı.

Çolakoğlu, “Dolayısıyla klasik bölümlerden yeşil kalkınma ve yeşil ekonomiye geçiş tüm ülkeler için çok değerli. Çin’in de bu bağlamda bir stratejik planı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu