Haber

Son Dakika Haberi… Savaş kabinesinden Netanyahu’ya darbe hazırlığı! Kafa karıştırıcı argüman

FLAŞ HABER: Binyamin Netanyahu’nun İsrail’i işgal etmedeki koltuğu sallantılı. İsrail basınında, Başbakan Netanyahu’ya 7 Ekim’de Gazze Şeridi sınırında yaşananların sorumluluğunu üstlenmesi yönünde baskı yapmak amaçlanıyor. 3 bakan istifa etmeyi düşünüyorYan tarafta bir haber vardı. Gazetenin bir diğer haberinde ise İsrail’de yapılan bir ankete yer verildi; Katılımcıların yüzde 66’sının 7 Ekim’de yapılan hatalar nedeniyle Başbakan Binyamin Netanyahu’nun savaş sonrasında istifasını istediği belirtildi.

İşgalci İsrail güçleri Gazze’de sınırlı bir rehine operasyonu gerçekleştirdiklerini duyurdu. Ordu Sözcüsü “Kara kuvvetleri rehine aramak için Gazze’ye girdi. Rehinelere yönelik sınırlı bir kara saldırısı yapılıyor.”Bir açıklama yaptı.

Filistin medyasının 7 Ekim’den bu yana “en ağır bombardıman” olarak nitelendirdiği İsrail hava saldırılarında son 24 saatte Gazze genelinde en az 400 Filistinli şehit oldu.İşte İsrail-Filistin savaşında dakika dakika yaşanan gelişmeler:

 • 16.29– İsrail basınına göre Netanyahu’ya baskı yapmak için 3 bakan istifa etmeyi düşünüyor.
 • 16.10– Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üst düzey Hamas yetkililerine Türkiye’yi derhal terk etmeleri talimatını verdiği” iddialarının tamamen asılsız olduğunu açıkladı.
 • 15.50– Sağlık Bakanlığı’nın Gazze’ye gönderdiği tıbbi cihaz ve ilaçlar Mısır’ın El Ariş Havalimanı’na getirildi.

 

 • 14.10– Gazze’de Sağlık Bakanlığı: İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 387 artarak 5 bin 87’ye çıktı. Ölenlerin 2.055’i çocuk, 1.119’u kadındı.

 • 13.59– İsrail’in Gazze saldırılarında yıkılan cami sayısı 32’ye çıktı.
 • 12.12– Türkiye’den Gazze’ye ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan iki askeri uçak Mısır’a doğru yola çıktı.
 • 11.13– İsrail ordusunun Batı Şeria’da gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 85’e çıktı.
 • 10.50 İsrail Ordu Sözcüsü: Kara kuvvetleri rehineleri aramak için Gazze’ye girdi. Rehinelere yönelik sınırlı bir kara baskını yapılıyor.
 • 10.48– Kanada Başbakanı Trudeau, İsrail Devlet Başkanı Herzog ile telefonda görüştü.
 • 10.13– ABD Lideri Biden, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle görüştü
 • 10.13– İsrail güçleri bu sabah Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya ve Feluca bölgelerini ve orta kesimdeki Deir el-Belah şehrini bombaladı.
 • 09.59– İsrail güçleri Batı Şeria’da gece başlattığı gözaltı operasyonlarına sabah saatlerinde devam etti.
 • 09.38– İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde bir günde 320 noktayı vurarak 400 Filistinliyi şehit etti.
 • 09.18 – Refah Sınır Kapısı işgal güçleri tarafından bir kez daha vuruldu. Saldırı, yardım TIR’larının bölgeye giriş yaptığı sırada gerçekleşti. BM, Gazze’ye yardım taşıyan tırların bölgeye girdiğini duyurdu.

 HASTANE ÇEVRELERİ SALDIRI ALTINDA

İsrail savaş uçakları Gazze’nin orta kesimlerindeki Şifa Hastanesi ve Kudüs Hastanesi çevresini de hedef aldı.

Filistin Kızılayı saldırılara ilişkin, “Gazze’deki Kudüs Hastanesi yakınlarında şiddetli bombalamalara tanık oluyoruz. Hastanede meydana gelebilecek her türlü bombalamadan uluslararası toplumu sorumlu tutuyor, hastanede 12 binden fazla yerinden edilmiş insan olduğu konusunda uyarıyoruz.”Bir açıklama yaptı.

“HASTANELERİ BOŞALTIN!”

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail, Gazze’deki birçok hastanenin boşaltılmasını talep etti. Hastaneler boşaltılmazsa grev yapacağını söyledi.”Söylendi.

Şifa Hastanesi’nin en çok yaralının bulunduğu tıp merkezi olduğu biliniyor.

ARAZİ İŞLETİMİNE HAZIRLIK

İsrail ordusu daha önce savaşın bir sonraki aşamasına (kara operasyonu) hazırlık amacıyla İsrail güçlerinin Gazze’de karşılaşabileceği tehditleri azaltmak amacıyla hava saldırılarını yoğunlaştırdığını açıklamıştı.

4 BİN 700 FİLİSTİNLİ ŞEHİT EDİLDİ

Gazze’ye yönelik saldırıların 16’ncı gününde İsrail savaş uçakları ve top atışları, şehrin çeşitli yerlerindeki yerleşim yerlerini eş zamanlı bombalayarak en az 25 katliam gerçekleştirdi.

Kentin birçok noktasına düzenlenen hava ve kara saldırıları sonucu bir günde 400’den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

WAFA’ya göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 700’e çıktı.

Ölenlerin yüzde 70’i çocuk, kadın ve yaşlılardan oluştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu