Sağlık

Uzmandan skolyoz açıklaması: Doğuştan olabileceği gibi ergenlik döneminde de görülebiliyor

Doç. Dr. Hüseyin Sina Coşkun, omurganın bir yana eğriliği anlamına gelen skolyoz hakkında bilgi verdi. Hastalığın doğuştan olabileceğini ancak ergenlik döneminde sıklıkla rastlandığını belirten Doç. Dr. skolyoz belirtileri

Doç. Dr. Bir yönüyle skolyoz deniliyor.”Değerlendirme için travmatoloji doktoruna gelmek gerekiyor. Bazen tesadüfen çekilen akciğer sinemalarında skolyoz saptanabilmektedir. Skolyozun değerlendirilmesi için mutlaka tüm omurganın filme alınması gerekir.”

ÜÇ FARKLI TEDAVİ YÖNTEMİ

Skolyozda farklı tedavi yöntemleri olduğunu belirten Doç. Dr. Coşkun şunları söyledi:

“Tedavi daha çok 20-25 derecelik bir açıya kadar gözlem şeklinde oluyor. Biz bu hastaları inceleyip büyümelerini takip ediyoruz. Rastgele bir tedavi uygulamıyoruz. Artış devam ediyorsa ve bu eğrilik yüzde 10’a yakın bir yerdeyse. 25-45 dereceden sonra korse tedavileri değer kazanır.Çocuk büyüyorsa uygulanan bir tedavidir.Büyümesini tamamlamış bir çocukta veya yetişkinde korse tedavisi uygulanması uygun değildir.45 derecenin üzerinde bariz bir kozmetik kusur başladığında ,cerrahi tedavi formülleri ön plana çıkmaktadır.Açı 70-80 dereceyi geçerse omurilik eğriliklerinde kalp ve akciğere baskı oluşabilir.Her omurga eğriliğinin iç organlarda sıkışma veya rahatsızlık yaratacağı prensibi yoktur.Donma gibi Tedavi olarak posterior füzyon dediğimiz omurganın işlemi yapılır, son yıllarda fark edilen ip gerdirme sistemi ile omurganın hareketinin korunması sağlanır.”

kirkagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu