Ekonomi

AMB/Visco: Faiz oranlarında zirveye yakınız

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Ignazio Visco, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarında zirveye ulaşmaya yakın olduğunu söyledi.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Visco Cuma günü Roma’da yaptığı açıklamada, “Piyasanın bu konuda bir görüşü var ve tartıştığımız fikir bu” dedi ve borçlanma maliyetlerinin “bugün bulunduğumuz noktadan çok da uzak olmayan bir seviyeye” ulaşacağını söyledi.

ECB Perşembe günü sıkılaştırma oranını çeyreğe düşürdü ve ECB Lideri Christine Lagarde hala en az iki artış daha beklediğini söyledi. Cuma günü, Fransız François Villeroy de Galhau’dan Litvanyalı Gediminas Simkus’a kadar birçok yetkili onun yorumlarını yineledi.

Ekonomistler iki çeyrek puan beklerken, piyasa tek bir artışı fiyatlıyor.

Ekonomistlerin çoğu iki çeyrek puanlık bir faiz artırımı daha beklerken, piyasa fiyatlarındaki seçenekler yalnızca tek bir faiz artırımına işaret ediyor, bu da mevduat faizinin zirvesini yüzde 3,5’e getirecekti.

Avrupa Merkez Bankası’nın en güvercin politika yapıcılarından biri olan Visco, İtalya Merkez Bankası’ndaki 12 yıllık görevini bu yılın sonunda tamamlayacak.

Banka başkanı daha çok, İtalya’nın avroya katılmadan önceki on yıllardaki yaygın enflasyona karşı mücadelesine ilişkin önceki çalışmaları toplayan “Enflasyon ve para politikası” konulu yeni bir kitabın sunumunda konuşuyordu.

Visco, Yönetim Konseyi’nin “şahinler ve güvercinler” olarak bölünmediğini, çünkü bazen hızları farklı olsa da tüm üyelerin enflasyonu dizginleme hedefini paylaştığını söyledi.

Kıdemli iktisatçı yaklaşımını, İtalyan tarihi romanı The Betrothed’dan bir alıntı olan ve “devam et ama dikkatli ol” anlamına gelen İspanyol sloganı “Adelante con jucio”ya atıfta bulunarak özetledi.

Ignazio Visco, “Asıl mesele çok belirsiz bir dünyada yaşıyoruz. Oraya nereden ve nasıl gideceğimize dair bir fikrimiz var ama şimdilik bu sadece bir fikir, bilemeyiz. şu an için en yüksek oran.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu